18 Ağustos 2019 Pazar | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun.:. Hakkari,Şemdinli,Çukurca
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

ABD'li general: Suriyeli Kürtleri koruyacağız

07.02.2019 10:35

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral Joseph Votel, Senato Silahlı Hizmetler Komitesi'nde Suriye'den çekilme planlarını anlattı: Suriye'den çekilirken Türkiye de, bizimle birlikte savaşan Suriyeli Kürtler de korunacak.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral Joseph Votel, Senato Silahlı Hizmetler Komitesi'nde düzenlenen bir oturumda, Başkan Donald Trump'ın Suriye'den çekilme kararını değerlendirdi.

Karar açıklanmadan önce kendisine danışılmadığını açıklayan Votel, ABD'nin çekilirken hem Türkiye'yi, hem de IŞİD'e karşı kendileriyle savaşan Suriyeli Kürtleri koruması gerektiğini söyledi.

SENATÖR SORDU: KÜRTLER İÇİN NE YAPILIYOR?

Votel, Demokrat Senatör Martin Heinrich'ten gelen “Askerlerimiz Suriye'den çekilirken Kürt müttefiklerimizin güvenliğini garanti altına almak için ne gibi çabalar yürütülüyor?” sorusuna şu yanıtında şu ifadeleri kullandı:

“Bu, şu an devam eden planlamaların kilit bir unsuru. IŞİD'i yenilgiye uğratmak ve güçlerimizi çekmek gibi çok sayıda görevin yer aldığı listeye, Türkiye'nin korunmasını ve onlara tehdit yöneltilmemesini garanti altına almayı ve, bizimle birlikte savaşan güçleri korumamızı da ekliyoruz. Dolayısıyla şu an hem diplomatik hem askeri düzeylerde devam eden planlama çalışmalarımızın kilit bir unsuru, tam da bu meseleyi ele almak ve bizimle birlikte savaşan, bize görevimizi tamamlamakta yardım edenlerin, biz Suriye'den çıkarken korunması.”

‘IŞİD YENİLGİYE UĞRATILMADI'

Votel, oturumda IŞİD'in ABD'nin çekilmesi sonrasında da tehdit oluşturacağını vurguladı. ABD Merkez Kuvvetler Komutanı, örgütün çok sayıda liderinin ve savaşçısının hayatta olduğuna dikkat çekti. 


 • ABD'li general: Suriyeli Kürtleri koruyacağız,

 •     DİĞER DÜNYA HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.