16 Haziran 2019 Pazar | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun.:. Hakkari,Şemdinli,Çukurca
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

ABD: Menbiç yol haritasında olmamız gereken yerdeyiz

05.10.2018 12:38

CENTCOM Komutanı Votel, 'Şu anda Türk ortaklarımızla eşgüdüm içinde süreci yürütüyoruz. Lider eğitimi başladı, kolektif eğitim de çok yakın zamanda başlayacak' dedi.

Türkiye ile ABD arasında uygulamaya başlanan Menbiç yol haritası ile ilgili Türkiye'nın "ABD ağırdan alıyor" eleştirisinin aksine ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı sürecin varılan mutabakat çerçevesinde normal seyrinde ilerlediğini açıkladı.

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Joseph Votel, ortak eğtim ve devriye konularındaki sürecin sahadaki koşullar nedeniyle "geciktiğini" vurguladı.

CENTCOM Komutanı Joseph Votel, tele-konferans yöntemiyle ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) brifinginde soruları yanıtladı.

Amarika'nın Sesi'nin geçtiği habere göre Votel, Menbiç mutabakatı hakkında “Olmamız gereken noktadayız. Menbiç mutabakatına taahhüdümüz sürüyor” dedi.

“YPG Menbiç'ten ne zaman çıkacak?” sorusunu cevaplayan General Votel, “Anladığım kadarıyla hepsi olmasa bile YPG unsurlarının çoğu Menbiç'ten çıktı” dedi.

"BÖLGEDE TANSİYON DÜŞÜYOR"

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis'in “Türk askerleriyle birlikte birkaç hafta sürecek eğitim sonrasında ortak devriyenin başlayacağı” açıklamasına atıfta bulunan Votel, “Bakan'ın da söylediği gibi şu anda Türk ortaklarımızla eşgüdüm içinde süreci yürütüyoruz. Lider (eğitimcilerin) eğitimi başladı, kolektif eğitim de çok yakın zamanda başlayacak” dedi.

CENTCOM komutanına “Menbiç Yol Haritası'ndaki gecikmeden kim sorumlu?” sorusu yöneltildi. Komutan Votel, “Bu konuda kimsenin suçu yok. Bu, sahadaki koşullara bağlı olarak ilerleyen bir süreç. Bunu başından beri net şekilde dile getirdik” dedi.

Joseph Votel, Amerika'nın Menbiç mutabakatına taahhüdünün sürdüğünü vurguladı, “Bölgede tansiyonun düşürülmesini sağlayan 54 eşgüdümlü devriyenin icra edilmiş olması bunun çok iyi bir göstergesi” dedi. •     DİĞER DÜNYA HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.