24 Şubat 2019 Pazar | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun.:. Hakkari,Şemdinli,Çukurca
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

ABD'nin İran yaptırımları devreye girdi!

07.08.2018 11:23

Donald Trump İran'la nükleer anlaşmayı 'korkunç, tek taraflı' olarak tanımlayarak çekilmesinin ardından, İran'a karşı yeni yaptırımlar devreye girdi. İran Cumhurbaşkanı Ruhani ise yaptırım kararlarını 'kaos' olarak eleştirdi.

BD Başkanı Donald Trump'ın, İran ile nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmesinin ardından işaretini verdiği yaptırımların ilk aşaması devreye girdi. ABD Hazine Bakanlığı, İran'a yönelik yaptırımların 90 ve 180 günlük iki aşamayla yeniden uygulanmaya başlayacağını duyurdu. 90 günlük sürenin dolmasıyla birlikte nükleer anlaşmanın ardından kaldırılan İran'a yönelik yaptırımların ilk aşaması uygulamaya konuldu.

RUHANİ'DEN TEPKİ: İRAN'DA KAOS YARATMAK İSTENİYOR

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, ABD'nin uyguladığı yeni yaptırımları eleştirdi. Reuters'a konuşan Ruhani, “Biz her zaman diplomasi ve konuşmaya öncelik verdik ancak konuşmak dürüstlük ister. ABD , İran ile yaptığı nükleer anlaşmadan çekildikten ve yaptırımları dayattıktan sonra bizimle görüşmek istiyor. Trump'ın konuşma isteği sadece Amerikan seçimleri ve İran'da kaos yaratmak içindir” dedi.

‘BİR MİLYON KİŞİ İŞSİZ KALABİLİR'

Enerji sektörünü de kapsayan ikinci bölümü 5 Kasım'da yürürlüğe girecek yaptırımların, son aylarda krizin eşiğine gelen İran ekonomisine büyük zarar vereceği belirtiliyor. İran Çalışma Bakanı Ali Rebii de “yaptırımlar nedeniyle yaklaşık 1 milyon İranlının işsiz kalabileceğini” belirterek, ABD'nin tek taraflı bu adımının ülkesine büyük maliyeti olacağına işaret etti.

HANGİ AMBARGOLAR GERE DÖNDÜ?

Trump'ın Türkiye saatiyle 07:00'de devreye giren başkanlık emriyle geri getirdiği ambargolar şöyle;

ABD Doları banknotlarının İran hükümeti tarafından satın alınması

İran'ın altın ve diğer değerli metallerle ticaret yapması

Grafit, alüminyum, çelik, kömür ve sanayide kullanılan bilgisayar yazılımları

İran riyaliyle yapılan havaleler

İran'ın devlet tahvilleriyle ilgili faaliyetler

İran'ın otomotiv sektörü (Dış Haberler – BBC) •     DİĞER DÜNYA HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.