17 Aralık 2018 Pazartesi | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun.:. Hakkari,Şemdinli,Çukurca
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

Avustralya'nın yeni trenleri tünellere sığmadı

11.03.2018 12:18

Avustralya'nın yerli şirketler yerine daha ucuz olduğu gerekçesiyle, Güney Kore'den satın aldığı yeni trenler tünellere sığmadı.

Avustralya'nın Güney Kore'den özel siparişle satın aldığı ultra modern trenlerin ülkedeki tünellere sığmadığı ortaya çıktı. Projeye şu ana kadar 2 milyar doların üzerinde harcama yapıldığı belirtiliyor.

Avustralyalı yetkililer, Güney Kore'den yeni tren siparişi verirken engelli tuvaletleri, bagaj alanları, bisiklet ve bebek arabaları için geniş mekânlar gibi en ince detayları dikkate aldı. Ancak satın alınan yeni vagonların ülkedeki demiryolları standartlarına göre 20 santimetre daha geniş olduğu ortaya çıktı.

‘ANCAK ŞİMDİ ANLADIK'

Sputnik'in aktardığına göre, olaya ilişkin bilgi veren Avustralyalı ulaştırma uzmanı Jodi McKay, “Bu trenlerin tüneller ve hatta bazı bölgelerde platformlar için çok geniş olduklarını ancak şimdi anladık. Bu nedenle ek giderler tehdidiyle karşı karşıyayız” diye konuştu.

Bazı bölgelerdeki tünellerde yeni trenlerin ‘duvar ve tavanlarının muhtemelen tünelin duvarlarıyla çarpışacaklarını' söyleyen McKay, “Bu proje gerçeklikten kesinlikle kopuk, bu nedenle hükümetin son derece dürüst olup yapılan hatanın sorumluluğunu üstlenmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Ulaştırma şirketinden yapılan açıklamadaysa şirket yetkililerinin bu durumla hiçbir ilgisi olmadığı belirtilerek, yeni trenlerinse uzun yıllardır yenilenmeyen demiryolları sisteminin tümünün modernizasyonu kapsamında satın alındıkları ifade edildi.

2 YIL SONRA HİZMETE GİRECEKLER

Şimdi demiryollarının genişletilmesi için bütçeden ek kaynağın tahsis edilmesi gerekecek ve en az 2 yıl sürecek bu çalışmalar, yeni trenlerin hizmete alınma sürelerini de geciktirecek.

Avustralya'nın yerli tren yapım şirketlerine göre yüzde 25 daha düşük fiyat veren Güney Kore'nin trenlerinin bu durumda Avustralya hükümetine tasarruf sağlayıp sağlayamadığına ilişkinse bir açıklama yok. •     DİĞER DÜNYA HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.