28 Şubat 2020 Cuma | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun.:. Hakkari,Şemdinli,Çukurca
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

Barzani'den Lavrov'a Fırat'ın doğusu için çağrı

08.10.2019 12:28

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin Fırat'ın doğusunda Türkiye'ye yeşil ışık yaktığı gün Erbil'deydi. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin eski başkanı Mesud Barzani Lavrov'la görüşmesinde, 'Rusya'nın devreye girip Suriyeli Kürtleri korumasını' istedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin Türkiye'ye Suriye'nin kuzeydoğusunda harekat için yeşil ışık yakmasıyla eş zamanlı olarak Irak'a kritik bir ziyaret düzenledi. Lavrov, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) başkenti Erbil'de ve Bağdat'ta çeşitli temaslarda bulundu.

Lavrov Erbil'de IKBY'nin eski ve yeni başkanları Mesud Barzani ve Neçirvan Barzani'yle biraraya geldi. Mesud Barzani'nin ofisinden yapılan açıklamada, Kürt liderin Rusya'dan Fırat'ın doğusu için devreye girmesini ve Suriyeli Kürtleri korumasını istediği belirtildi. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

‘RUSYA'NIN ROL OYNAMASINI İSTEDİ'

“Başkan Barzani, Suriye'deki Kürtlerin geleceğiyle ilgili endişelerini Rusya Dışişleri Bakanı'na iletti ve Rusya'nın, Suriye'deki Kürt halkının daha fazla acı çekmesine yol açacak bir olay ya da değişimi engellemek için rol oynamasını istedi.”

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Politbüro üyesi Hoşyar Zebari de, Mesud Barzani'nin görüşmede ‘Rojava'da insani bir dramın yaşanmasını istemediklerini, bu nedenle Moskova yönetiminin bu konuda tutum almasını' talep ettiğini söyledi.

ZEBARİ: ORTAK BİR GÖRÜŞTE MUTABIK KALINDI

Görüşmeye katılan Zebari, ‘tarihi' diye nitelediği görüşmede Irak'a ve enerjiye ilişkin gündem maddelerinin de ele alındığını söyleyip, Mesud Barzani'nin Suriye'ye ilgili talebini şu sözlerle aktardı:

“Rojava'daki gelişmeler de ele alındı, özellikle Fırat'ın doğusunda yaşanan olaylar görüşüldü. Bu konuda da ortak bir görüşte mutabık kalındı. Biz açıkça bölgede yaşanan askeri bir eylemden sonra oluşabilecek istikrarsızlıkta endişe duyduğumuzu dile getirdik. Başkan Barzani o bölgede insani bir dramın yaşanmaması ve yeni bir göç dalgasının oluşmaması için Sayın Lavrov'dan Rusya'nın yetkilerini kullanmasını talep etti.” (DIŞ HABERLER, Rudaw)


 • Lavrov, Barzani,

 •     DİĞER DÜNYA HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.