18 Ağustos 2019 Pazar | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun.:. Hakkari,Şemdinli,Çukurca
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

Brezilya’da baraj çöktü: En az 50 kişi öldü

26.01.2019 13:11

Brezilya'da bir maden şirketinin atık barajı çöktü. Barajın çökmesiyle oluşan çamur nehrinin altında 300'den fazla insan kaldı.

Brezilya'nın Minas Gerais eyaletinde bulunan maden şirketi Vale SA'nın demir cevheri madeninde, oluşan tortuyu tutmak için kullanılan baraj çöktü. Çökme sonucu, yaklaşık 200 kişi göçük altında kaldı.

Brumadinho belediye başkanı Avimar de Melo en az 50 kişinin öldüğünü, 300'den fazla da kaybın olduğunu açıkladı.

Belo Horizonte şehrindeki itfaiye ekipleri, barajın çökmesinin ardından  bölgedeki insanların devasa bir çamur nehrinin içinde kaldıklarını söyledi.

Bölgeye ulaşan helikopterler, şu ana kadar 8 kişiyi yaralı olarak hastaneye ulaştırdı. Çiftçilerin tarım alanları sular altında kalırken, bir yıllık fasulye mahsüllerinin ziyan olduğu açıklandı.

Brezilya'nın sağcı başkanı Jair Bolsonaro, felaket bölgesine üç bakan göndererek hasarı göreceğini ve cumartesi günü bölgeyi kendisinin de ziyaret edeceğini söyledi.

Eski çevre bakanı ve cumhurbaşkanı adayı Marina Silva, Brezilya makamlarının ve özel madencilerin 2015 felaketinden hiçbir şey öğrenemediğini ve bunun kabul edilemez olduğunu söyledi. Silva, “Mariana'daki ciddi çevre suçundan üç yıl sonra, henüz kimsenin cezalandırılmadığı soruşturmalar halen devam ederken, Brumadinho'da tarih bir trajedi olarak tekrarlanıyor” dedi.

2015 yılında aynı bölgede meydana gelen çökmede Brezilya tarihinin en büyük çevresel felaketi yaşanmış ve 19 kişi hayatını kaybetmişti. Olayın ardından bölgede çalışmalar ve olayla ilgili dava hâlâ devam ediyor.

2015 yılındaki olay nedeniyle madencilik şirketlerine 5.28 milyar dolarlık kamu davası açılmıştı. (Dış Haberler)


 • Brezilya,

 •     DİĞER DÜNYA HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.