17 Aralık 2018 Pazartesi | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun.:. Hakkari,Şemdinli,Çukurca
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

Çin'de ömür boyu başkanlığın yolu açıldı

11.03.2018 13:23

Çin'de anayasa değişikliğiyle başkanlıkta görev süresi sınırı kalktı. Xi Jinping ömür boyu görevde kalabilir.

Çin Ulusal Halk Kongresi'nin yıllık oturumunda yapılan anayasa değişikliğinde devlet başkanın görev süresini sınırlayan yasa iptal edildi. bu değişiklikle mevcut devlet başkanı Xi Jinping'in ömür boyu başkan olabilmesinin önü açıldı.  2 bin 946 kişinin katıldığı oylamada iki delege ret oyu kullandı, üç kişi de çekimser kaldı. 1990'lı yıllardan beri devlet başkanlarının görev süresi iki dönemle sınırlandırılıyordu.  Bu yüzden Xi Jinping'in görev süresinin 2023 yılında bitmesi bekleniyordu.

Xİ JİNPİNG MAO'NUN RÜTBESİNE ÇIKTI

Kağıt üstünde Kongre en güçlü yasama organı olarak biliniyor ama pratikte parti yönetimi tarafından kendilerine gönderilirse tasdik edilmesinin beklendiğine işaret ediliyor. Bugüne kadar Kongre Komünist Parti tarafından gönderilen hiç bir düzenlemeyi reddetmedi.  Xi Jinping'in, Ekim ayında kendisine bir halef göstermek yerine gücünü daha da arttırarak adını ve ideolojisini Parti tüzüğüne dahil ederek kendisini kurucu lider Mao Ze Dong'un rütbesine çıkararak dikkatleri üzerine çekmişti.

Devlet gazetesi China Youth Daily'nin (Çin Gençliği Günlüğü) yayın yönetmenliğini yapan ve ülkede saygı duyulan bir gazeteci olan Li Datong yasa değişikliğini eleştirerek bu kararla kaos tohumlarının ekildiğini söyledi. Li Datong bu kadarına da tahammül edemediğini belirterek ” O zaman muhalefet neden var” sorusunu sordu. BBC Çin bürosuna açıklama yapan Li Datong  “devlet yetkililerinden korkmak için fazla yaşlıyım” dedi. (BBC Türkçe) •     DİĞER DÜNYA HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.