18 Ekim 2019 Cuma | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun.:. Hakkari,Şemdinli,Çukurca
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

CİSAD üyelerinden bir haftada üç faaliyet

15.06.2019 12:32

Hakkari Cilo Sat Gölleri ve Buzulları Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Derneği (CİSAD) üyeleri, bir haftada üç faaliyet gerçekleştirdi.

CİSAD Başkanı Azad Ölmez, yapmış oldukları doğa sporları faaliyetleri sonucunda günden güne katılımın çoğaldığını söyleyerek, “Bu sporun dışında rafting ve bisiklet turlarına ağırlık vermeye çalışacağız. Önümüzde büyük projeler var. Dağ evi ve rafting için Zap Deresi'nde büyük bir alan bulmaya çalışarak, rafting sporunu hayata geçirmeye ve yeni sporcular yetiştirmeye çalışacağız” dedi. 

Türkiye Dağcılık Federasyonu Hakkari İl Temsilcisi Naci Ertunç ise, yaz sıcaklarının başladığını hatırlatarak, “Bugünlerde bölgedeki yüksek kesimlerdeki doğanın ihtişamına kapılmamak elde değil. CİSAD bu fırsatı kaçırmadan bir birinden güzel üç ayrı bölgeye bir haftada faaliyet düzenledi. 20 kişilik ekip Mergabüt Yaylası'nda kamp kurdu. Gece geç saatlere kadar kamp ateşi önünde şarkılar söyleyen dağcılar, sabahın erken saatinde kalkarak kampı topladılar. Kahvaltı yaptıktan sonra 3 bin 50 metre yüksekliğinde olan Şivekür Tepesi'ne tırmanışa geçtiler. Zirve yaptıktan sonra güzel doğada gezerek günlerini geçirdikten sonra dönüşe başladılar. 12 Haziran Çarşamba günü Cilo bölgesine dört kişilik bir ekip ön keşif yapmak amacıyla sabahın erken saatlerinde Hakkari merkezinden hareket ederek Mergan Yaylası'na saat 07.00'da ulaştı. Yapılan kahvaltıdan sonra Avaspi buzullarının durumunu öğrenmek için yayladan ayrılıp, buzullara doğru yürüdüler. Soluğu buzul şelaleye yakın bölgede alan dağcı ekip, yaylanın değişik bölgelerinde keşiflerini tamamlayıp akşama doğru merkeze döndüler. 13 Haziran Perşembe günü 28 kişilik bir ekip ile soluğu Berçelan Yaylası'nda alan dağcı ve doğaseverler, önce 3 bin 250 metre yükseklikteki Büyük Yaka zirvesine çıktılar ve daha sonra Berçelan Yaylası'nı gezerek günlerini geçirdiler. Doğa yürüyüşleri ile dağcılık sporları faaliyetlerine ağırlık vererek, buna ek kaya tırmanış eğitimlerinde iyi sporcu çıkarmaya çalışıyoruz. 15 Haziran Cumartesi günü Sümbül Dağı tırmanışı var. Karlı bölgenin yoğun olduğu ve zorlu parkurları olan bu dağ faaliyetine lisanslı ve tecrübeli dağcıları götürmeyi düşünüyoruz” şeklinde konuştu.(İHA)


 • CİSAD,

 •     DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.