22 Nisan 2018 Pazar | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun.:. Hakkari,Şemdinli,Çukurca
GÜNCEL     SİYASET     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİNEMA     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YAŞAM    

Dağ kayağı eğitim kampı başladı

17.02.2017 12:40

Muş’ta, Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından organize edilen ve 15-19 Şubat tarihlerinde arasında 4 günlük eğitim alacak olan dağcılar eğitimlere başladı.

Muş Kayak Merkezinde günlük eğitimlere başlayan dağcılar, dağ kayağıyla tırmanış tekniği, çığ bilgisi, ilk yardım, kurtarma ve doğayı tanıma eğitimleri görecek. Günde yaklaşık 10 saatlik eğitim görecek olan dağcılar, eğitimlerin ardından doğal afet olaylarına müdahale edebilecek seviyeye getirilmeye hazırlanıyor. Eğitimlerle ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan Dağ Kayağı Teknik Direktörü Yıldırım Beyazıt Öztürk, dağ kayağı eğitimi için farklı illerden sporcularla birlikte geldiklerini söyledi. Eğitmen ve sporcularla birlikte buradaki eğitimi tamamlayacaklarını kaydeden Öztürk, "Bu eğitim birkaç aşamadan ibaret olacak. Bundan sonraki dönemlerde de yine Muş'a gelmeyi düşünüyoruz. Muş'ta çok güzel bir ilgi gördük. Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörümüz Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat Beye, Muş Alparslan Üniversitesi SKS Başkanı Müntaz Aras'a ve Mehmet Çağlayan hocamıza çok teşekkür ediyoruz, bize verdikleri destekten dolayı. Burada çalışan tüm personele minnettarız. Bu eğitim 4 gün sürecek. İki gündür bu eğitime başlamış bulunmaktayız. Eğitimin konuları şöyle; temel eğitim olduğu için ilk önce dağ kayağının tanıtımı, malzemelerin kullanımı, daha sonra dağ kayağıyla tırmanış tekniği, çığ bilgisi, ilk yardım, kurtarma ve doğayı tanıma eğitimleri olacak. Burada eğitim alan arkadaşlarımızın hepsi Türkiye Dağcılık Federasyonunun kamplarında eğitim almış deneyimli, sporcu ve eğitmen arkadaşlarımız. Bunlar aynı zamanda herhangi bir doğal afet durumunda özellikle çığ ve doğada mahsur kalan insanlara yardım etme konularında deneyimli olacaklar" dedi.

Kampa Van ilinden katılan Nejdet Bozkurt isimli sporcu ise, yaklaşık 14 yıldır dağcılıkla uğraştığını belirterek, “İlerleyen süreçlerde karda yürümek biraz daha eziyet olduğu için dağ kayaklarıyla eğitim alıp zirvelere daha kısa sürede kolay bir şekilde ulaşmak için eğitim almaya başladık. Umarım güzel bir eğitim olur. Muş bu konuda çok iyiymiş. Çok kaliteli bir kar yapısı var. Testlerde çok iyiymiş. Burada bizi çok iyi bir şekilde ağırlıyorlar" diye konuştu.


 • Kayak, kamp,

 •     DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Siyaset
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Sinema
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.