22 Mayıs 2019 Çarşamba | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun.:. Hakkari,Şemdinli,Çukurca
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

Demirtaş açıklamalarda bulundu

04.12.2018 11:33

Selahattin Demirtaş, Twitter hesabından “erkek zihniyetini” üzerine paylaşımlar yaptı.

Tutuklu olarak cezaevinde bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Twitter hesabından açıklamalarda bulundu.

İstanbul'da, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü yürüyüşüne izin verilmemesini değerlendiren Demirtaş, “Gündemi buradan takip etmek pek kolay olmuyor. İstiklal'de kadınlara yönelik hükümet şiddetini televizyonlar çok az verdi. Çünkü korkak merkez medya, hükümetin her türden hukuksuzluğunu örtmekle meşgul şu sıralar. Her türden iktidar ‘erkektir' çünkü” dedi.

‘İKTİDAR GÜCÜNÜN ÜRETİLDİĞİ İLK YER KADIN VARLIĞIDIR'

“Kadınlarla eşit olmak neden önemlidir?” diye soran Demirtaş, şöyle devam etti:

“Kadınlar gülünüz, çiçeğiniz oldukları için mi? Bunu aklınızdan bile geçirmeyin! Kadınlarla eşit olmak, her türlü sömürü, zulüm, zorbalık iktidarını yeryüzünden silmek için olmazsa olmazdır. ‘Ne alakası ve şimdi' diyen oldu mu? Doğrudan alakası var kardeşim. Yeryüzündeki en büyük iktidar gücünün bile üretildiği ilk yer kadın bedeni ve kadın varlığıdır. Hem de her gün her saniye, kadın sömürüsü üzerinden kendini yeniden üretir bu erkek aklı.”

‘DOĞAR DOĞMAZ EZMEK ÖĞRETİLİR ERKEKLERE'

Erkeklere çocukluk çağından itibaren “iktidar ve güçlü olma”nın öğretildiğini belirten Demirtaş, şu ifadeleri kullandı:

“Daha doğar doğmaz iktidar olmak, güçlü olmak, ezmek öğretilir erkeklere. Hayat boyu da devam eder bu. Zalimliğe doğru giden yolda staj alanıdır erkeğin etrafındaki kadınlar. Sonra ‘işi' büyütür ve eline geçen ilk fırsatta dünyanın geri kalanına uygular öğrendiklerini. Dünyanın en tehlikeli şeyi ‘erkek' olduğu için, biz de kendimizi korumanın tek yolu olarak ‘erkek' olmayı seçeriz. Böylece zulüm ve zorbalık çarkının parçası haline geliveririz.”


 • Demirtaş, Açıklama, Twitter,

 •     DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.