22 Mayıs 2019 Çarşamba | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun.:. Hakkari,Şemdinli,Çukurca
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

Demirtaş’ın tahliye talebine bir ret daha

09.06.2018 18:15

HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğunun devamına karar verildi.

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre, Ankara 19'uncu Ağır Ceza Mahkemesi, bir yıl altı aydır Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan Demirtaş'ın aylık tutukluluk incelemesini 1 Haziran günü yaptı. Daha önce Demirtaş'ın tahliye edilmesi yönünde oy kullanan üye hâkim Cengiz Aydıner son incelemeye katılmadı.

Dosyanın resen ele alındığı ifade edilen kararda gerekçe şu şekilde:“Tutuklu Demirtaş'ın üzerine atılı suçları işlediği iddiasına dair, olay tutanakları, değerlendirme ve tespit tutanakları, dijital verilere ilişkin çözüm tutanağı, görüntü ve çözüm tutanakları, teknik araçlarla izleme ve dinleme çözüm tutanakları ve tanık beyanına dayanan kuvvetli suç şüphesinin varlığı, suçların CMK'de tutuklama nedeni olarak öngörülen katalog suçlardan olması , sanığa isnat edilen suçların cezaların alt ve üst sınırı, kovuşturma konusu suçların yasada öngörülen alt ve üst sınırlar arasındaki ceza miktarı dikkate alındığında ceza miktarı ile tutuklama tedbiri arasında ölçülülük bulunması, adli kontrol hükümlerine uymanın sanık iradesine bırakılması ve ceza miktarına göre bu aşamada yetersiz kalacağı kanaati.”

AYM'YE BAŞVURULMUŞTU

Ankara 19'uncu Ağır Ceza Mahkemesi daha önce de adli kontrolün yetersiz kalacağı gerekçesiyle Demirtaş'ın tahliye talebini oy çokluğuyla reddetmişti.

Demirtaş'ın avukatları, bir üst mahkeme olan Ankara 20'nci Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurmuştu. Bu mahkeme de itirazı reddetmişti.

Bunun üzerine HDP'li siyasetçi tahliye için AYM'ye bireysel başvuru yapmıştı.

Demirtaş, Kasım 2016'da beri Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunuyor. HDP'li siyasetçi, 24 Haziran'daki cumhurbaşkanı seçimi çalışmalarını da hapisten devam ettirmek zorunda.Kaynak: Cumhuriyet


 • demirtaş,

 •     DİĞER SİYASET HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.