23 Mayıs 2019 Perşembe | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun.:. Hakkari,Şemdinli,Çukurca
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

Demirtaş: 'Silaha karşıyız, bu nettir'

31.05.2018 00:37

HDP'nin Cumhurbaşkanı aday Demirtaş, Fox TV'nin sorularını yazılı olarak yanıtladı.

Canlı yayında soruları yanıtlayan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partilerinin barajı aşamaması durumunda AK Parti'nin çıkaracağı vekil sayısının artacağı açıklamalarını değerlendirdi. Buldan, “Erdoğan'ın sandığa gömün talimatı var. HDP üzerinde büyük oyunlar oynanacağını düşünüyoruz” dedi. Sezai Temelli de “Parlamentoya giremezsek yapacağımız eylem planı bellidir” diye konuştu.

Soruları yazılı olarak yanıtlayan HDP'nin Cumhurbaşkanı aday Selahattin Demirtaş, hendek olaylarıyla ilgili soru üzerine, “O dönemde derdimizi iyi anlatamadık. Ayrıca hendeklerin kapatılması girişimlerimizde daha ısrarcı ve cesur olabilmeliydik” dedi.

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, Fox TV canlı yayınında soruları yanıtladı. HDP'nin barajı aşamaması durumunda AK Parti'nin daha fazla milletvekili çıkaracağını yönündeki açıklamaların sorulması üzerine Pervin Buldan, “Erdoğan'ın sandığa gömün talimatı var. HDP üzerinde büyük oyunlar oynanacağını düşünüyoruz. HDP'nin olmadığı bir parlamentonun demokrasi açısından eksik olacağını düşünüyoruz” dedi.

‘EYLEM PLANIMIZ BELLİ'

HDP'nin barajı geçemezse ne yapacağı sorusu üzerine Sezai Temelli, “400 hesabı, anayasayı referanduma götürmeden değiştirme hesabıdır. 7 Haziran'daki tabloya göre, 80 vekilin 78'i AKP'ye geçecek. Parlamentoya giremezsek yapacağımız eylem planı bellidir. Demokrasi sorununu aşmak istiyorsak muhatapların Meclis'te olması lazım” diye konuştu.

Buldan da “Parlamentoya halkın sesi olarak gidiyoruz. HDP parlamento dışında kalırsa siyaset yapmayacak anlamına gelmez. Biz zaten halkla iç içe siyaset yürüttüğümüz için buna devam edeceğiz” yanıtı verdi.

PKK'yi terör örgütü olarak tanıyıp tanımadıkları yönündeki soru üzerine Buldan, şunları söyledi: “HDP'nin PKK ile bağı yok, herhangi bir talimat da almıyor. Bu sorun çatışmasızlık ve müzakere yoluyla çözülmelidir. Meseleye sürekli terör olarak bakmak çözümsüzlüğe katkı sağlar. Bu ülkede 3 yıllık bir barış ve müzakere süreci yürütüldü. Daha önce Sayın Öcalan'la yapılan görüşmelerin ardından siyasi bir adım atılmalı denildi. Bu süreçte cenazeler gelmedi. Bir anda süreç Erdoğan'ın ‘Dolmabahçe mutabakatını tanımıyorum, süreci buzdolabına koyuyorum' demesinin ardından bitmiştir.”

DEMİRTAŞ: SİLAHA KARŞIYIZ, BU NETTİR

Cezaevinde bulunan HDP'nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş da soruları yazılı olarak yanıtladı.

Önceki seçimlerdeki “Türkiye partisiyiz” vaadi ve PKK'yi terör örgütü olarak görüp görmediği sorusu üzerine Demirtaş, şu yanıtı verdi:“Siz şiddetin bir alt türü olan terör şiddetini sorunun kendisi olarak kabul ederseniz bu durumda sorunun ekonomik, sosyal, kültürel, siyasal boyutlarına dair hiçbir çözüm üretemezseniz. Biz demokratik siyasette ısrarcıyız, silaha karşıyız, bu nettir.”

“Abdullah Öcalan'ın Cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Erdoğan'ı destekleyin mesajı oldu mu?” sorusunu Pervin Buldan, “Beşir Atalay'ın bize getirdiği mesajı, Oslo sürecinin bir mesajı olarak biliyoruz. Demirtaş, buna ilişkin olarak savunma yaparken vermişti” diyerek cevapladı.

BULDAN: HİÇ KİMSE BARIŞ SÜRECİNİ KULLANMADI

“PKK, süreç devam ederken cephanelikler yapmış, kendine alan açmış. Bunun farkına varmadınız mı, yoksa şartlar onu mu gerektirdi?” üzerine Buldan, “7 Haziran'la 1 Kasım arasında yaşananlar bir trajedi. AKP, HDP'nin başarısını hazmedemedi. Barış süreci, Ağrı'da asker ve PKK'lilerin karşı karşıya getirilerek provokasyonla bitirilmek istendi. Halk, asker ve PKK arasına girerek buna izin vermedi. Karanlık eller devredeydi. Ceylanpınar'ı araştırmak için komisyon kurulsun dedik, kabul edilmedi” dedi.

“Kürt halkının kullandığı camilere saldırı düzenlendi, mezarlara saldırıldı” diyen Buldan, “Hendekler halkın kendisini koruması için kazıldı. Hendek meselesini müzakere ile çözmek için çok çalıştık. Hiç kimse barış sürecini kullanmadı. Herkes barış sürecinin başarısı için çaba harcadık. Barışın bu ülkeye hakim olabilmesi için herkes mücadele etti. Hiç kimsenin barış sürecini kullandığını kabul etmiyorum” ifadelerini kullandı.

DEMİRTAŞ: ZAMANINDA MÜDAHALELER YAPAMADIK

Hendek olaylarıyla ile ilgili soru üzerine Demirtaş da şu yanıtı gönderdi: “Ne ben, ne HDP hendekleri, barikatları kazmadık. İlk ortaya çıktığı andan itibaren sürekli diyalog ve ikna yöntemleri kullanarak sonlanması için yoğun çaba sarf ettik. Hakkari merkez ve Silvan ilçelerinde de, ilk hendekler açıldığında Lice ve Cizre ilçelerinde de bu yöntemle başarılı olduk ve hendekler kapatıldı. Benim hendekleri destekleyen tek bir açıklamam yoktur. 15 Temmuz'da bir de baktık ki, meğerse bu evleri, insanları yakıp yıkanların tamamı darbeciymiş. Şu anda tamamı darbecilikten içeride! Maalesef ki biz de, o dönemde derdimizi iyi anlatamadık. Ayrıca hendeklerin kapatılması girişimlerimizde daha ısrarcı ve cesur olabilmeliydik. Bu noktada kamuoyu desteğini oluşturmada biraz da eksik kaldık galiba, buna güç getiremedik. Zamanında ve doğru siyasi müdahaleler yapamadık. AKP'nin hendekleri bahane ederek 1 Kasım seçimlerinde ağır bir savaş ve korku ortamına Türkiye'yi sürüklemesini önleyemedik. Bunlar bizim eksiklerimiz oldu.”

“PKK ile bağınızı kopardınız mı” sorusu üzerine Demirtaş, PKK ile aralarında herhangi bir bağ olmadığını belirtti. PKK'nin silah bırakması gerektiğini ifade eden Demirtaş, şöyle devam etti: “Size şunu bütün samimiyetimle ifade edeyim: Bizim PKK ile organik, örgütsel bir ilişkimiz olsaydı, bunu korkmadan saklamadan söyleyecek kadar cesur ve dürüstüm. PKK ile HDP ya da benim aramızda ne bir örgütsel ve talimat ne de organik bir ilişki kesinlikle yoktur. Biz Türkiye'ye demokrasi, Kürt sorununa barışçıl çözüm perspektifi ile PKK'nin kesin olarak Türkiye'ye karşı silah bırakması gerektiğine inanıyor ve savunuyoruz. Bunun da terörle mücadele konsepti ile değil TBMM inisiyatifinde şeffaf, dürüst bir müzakere ile yapılacağına inanıyoruz.”

‘DİĞER ADAYLARA KARŞI ÖNYARGIM YOK'

HDP'nin, ikinci turda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın karşısında CHP'nin adayı Muharrem İnce ya da İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in kalması durumunda kimi destekleyeceği soruldu. Buldan, “İkinci tura Demirtaş kalacak. Bence gidip diğer partilere sorun ikinci turda Demirtaş'ı mı desteklerler mi?” yanıtını verdi.

Aynı sorunun yöneltildiği Demirtaş ise, “Benim diğer adaylara karşı hiçbir önyargım yoktur. Ben ikinci tura kalırsam, bütün muhalif partilere ziyaretler yaparak onlarla asgari demokratikleşme ilkelerini içeren bir protokol yapmayı ve bu çerçevede beni desteklemelerini talep edeceğim. Ayrıca bu demokratik ilkeleri hayata geçirmek üzere oluşturacağım hükümete ve Cumhurbaşkanı yardımcılıklarına dair önerilerini isteyeceğim. ‘Gelin ülkeyi beraber yönetelim ve birlikte düze çıkaralım' diyeceğim.

TEMELLİ: SORUNLARI KARŞI KARŞIYA GETİRMENİN ACILARINI YAŞIYORUZ

Sezai Temelli, seçimi kazanmaları halinde KHK ile ihraçları gözden geçireceklerini ve ihraçların hukuki temeli olmadığın söyledi. Temelli “Olağanüstü Hal'e değil olağanlaşmaya ihtiyacımız var. Nereye baksak eşitsizlik üreten bir sistem var. Bu eşitsizlik altında sorunları çözmekten çok, sorunları karşı karşıya getirmenin acılarını yaşıyoruz. Ben Artvin'e Yeşil Yol'a baktığımda da aynı şeyi görüyorum; Cizre'ye baktığımda da aynı şeyi görüyorum. Sorunlarımız ortaksa beraber çözebiliriz” dedi. (Kaynak: Gazete Duvar)


 • HDP, Selahattin demirtaş, FOX Tv,

 •     DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.