19 Haziran 2019 Çarşamba | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun.:. Hakkari,Şemdinli,Çukurca
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

'Dünyada üçüncü kez Yüksekova'da görüldü'

12.04.2019 17:26

11 milyon yıl önce nesli tükendiği düşünülen Laos kaya faresi Yüksekova'da görüldü.

YÜKSEKOVAGÜNDEM

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN


Hakkari'nin Yüksekova ilçesine 22 kilometre uzaklıkta  bulunan Akpınar (Soryan) köyünde tarla süren çiftçiler, toprak altından çıkan hayvanı görünce şok oldular. Sincap ve fareye benzeyen ancak cinsini bilmedikleri hayvanı gören köylüler, yetkililere hemen haber verdi.

Bunun üzerine köye giden yetkililer, söz konusu hayvanın 11 milyon yıl önce nesli tükendiği düşünülen "Laos Kaya Faresi" olabileceğini belirtti.

Hayvanı köylülerden teslim alan Yüksekova Belediyesi Veterineri Hekim Kaçan, ilk muayenenin ardından kafese koyduğu hayvanı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü yetkililerine teslim etti. Laos Kaya Faresi olduğu tahmin edilen kemirgen, incelenmek üzere Van'a gönderildi.

"İLK DEFA BÖYLE BİR ŞEY GÖRDÜK"

Tarla sürdüklerini belirten köy sakini Mesut Baki, “Topraktan çıktığını gördük. Kış uykusuna yatmıştı. Çıkarttıktan sonra 5-10 dakika sonra güneşte durduktan sonra canlandı. Ondan sonra kafese bıraktım. Ceviz tarzı kabuklu şeyler yedirmeye çalıştım ama yemedi.  Sonra serbest bıraktım, yetkililere fotoğrafını attım. Görünce çok şaşırdım. 27 yaşındayım, ilk defa böyle bir şey gördüm. Sincap diye biliyordum ama fare cinsi çıktı. Amcamın oğlu fare sandı, biz de sincap olduğunu düşündük. Beslemeye karar verdim ama besleneceği yoktu, ölmesin diye veterinere haber verdim” dedi.

"DÜNYADA ÜÇÜNCÜ KEZ YÜKSEKOVA'DA GÖRÜLDÜ"

Konu hakkında açıklamalarda bulunan veteriner doktor Hekim Kaçan ise, “Bu fareyi köylüler tarla sürerken bulmuşlar. Bize bildirdiler. Biz de gerçekten bu kemirgenin çok farklı bir tür olduğunu gördük. Kuyruğu sincap, kafatası domuza benziyor, geri kalan vücudu da fareyi andırıyor. 3 hayvanın bir arada görüldüğü bir hayvanı ilk defa görüyorum. Hele Yüksekova'da böyle bir kemirgenin olması bizi de şaşırttı. Biz de bir araştırma yaptık ve tahminlerimize göre bu kemirgenin Laos Kaya Faresi olabileceğini düşündük. Gerçekten öyleyse, bu türün 11 milyon yıl önce soyunun tükendiğini araştırmacılar tespit etmiş durumda. Bu tür dünyada iki yerde görülmüş ve en son Sakarya'da görülmüş bildiğimiz kadarıyla. Elimdeki kemirgen Laos kaya faresi ise, dünyada üçüncü kez Yüksekova dışında görülmüş oldu. Diğer iki defa cansız görülmüştü. Yüksekova'da ise canlı şekilde yakaladık. Gerekli muayenesini de şuan yaptı ve gördük ki şuan sağlık durumu da gayet iyi. Biz bu kemirgenimizi Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'ne göndermeyi düşünüyoruz. Eğer gerçekten endemik bir tür ise, soyu tükenmekte üzere olan bir tür ise koruma altına alınacaktır. Ve muhtemelen araştırmacılar da gelip bu türü çok daha yakından inceleme fırsatı bulacaklardır” şeklinde konuştu.

'Dünyada üçüncü kez Yüksekova'da görüldü'

'Dünyada üçüncü kez Yüksekova'da görüldü'


 • YÜKSEKOVA, LAOS KAYA FARESİ,

 •     DİĞER YEREL HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.