24 Şubat 2019 Pazar | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun.:. Hakkari,Şemdinli,Çukurca
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

Hakkari’de toprak evler tarihe karışıyor

04.08.2018 17:59

Hakkari'deki toprak yapılaşma son yıllarda yerini betonarme binalara bırakmaya başladı.

Önceki yıllara kadar bazı resmi kurum binaları dışında nadiren betonarme evlerin görüldüğü Hakkari'de, şimdi bu yapılaşma yerini yüksek binalara bıraktı. Hakkari'nin köyden kente yoğun göç almasına rağmen gerek belediye çalışması gerekse vatandaşın kendi imkanları ile günden güne modernleşen Hakkari'deki toprak evlerin gün geçtikçe azalma gösteriyor.

Vatandaşlar, ”Hakkari çevre aydınlatmaları, asfalt yollar, prestij caddeler, renkli yürüyüş yollar, birçok mahallede aile ve çocuk oyun parkları bir anda kentin çevresini değiştirdi. Yapılaşmanın böyle sürmesi halinde toprak evlerin artık tarihe karışacağı düşüncesindeyiz. Ancak Hakkari kültürünün yaşatılması için bir kaç toprak evinin yıkılmaması ve kalması da gerekiyor. Batıya göç eden ailelerin veya şehirdeki vatandaşlarımızın yarıda bıraktığı inşaatlar yeniden yapılmaya başlandı. Hakkari gün geçtikçe kabuk değiştiriyor ve hızla gelişiyor." dediler. 

Dağgöl Mahallesinde yükselen binaların arasında kalan eski toprak evler ise yıkılarak sahipleri tarafından yerine çok katlı binaların yapılacağı belirtildi.(İHA)


 • Hakkari,

 •     DİĞER HAKKARİ HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.