22 Şubat 2019 Cuma | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun.:. Hakkari,Şemdinli,Çukurca
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

Hakkari meydan medresesi restore ediliyor

08.08.2018 10:24

Hakkari Üniversitesince hazırlanan “Hakkâri’nin Turizm Merkezi Meydan Medresesi” projesi ile medrese tarihi dokusuna yeniden kavuşacak.

Hakkari'nin Biçer Mahallesinde bulunan Hakkâri Meydan Medresesi, 2015 yılında Bitlis Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından Hakkari Üniversitesine tahsis edildikten sonra, üniversite tarafından hazırlanan “Hakkâri'nin Turizm Merkezi Meydan Medresesi” projesi ile medresenin yeniden topluma kazandırılması ve Hakkari'deki kültürel bir alan oluşturulması amaçlandığı belirtildi. Tarihi ve kültürel çalışmalara destek veren Rektör Prof. Dr. Ömer Pakiş, medrese ve tarihsel alandaki çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu. Pakiş,"Proje Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından yüzde yetmiş oranında finanse edilmektedir. 2018 yılında tamamlanması beklenen projeyle Meydan Medresesi halkın kullanımına açılmış olacaktır. Hakkâri tarihsel, kültürel ve coğrafi açıdan önemli bir merkez halindedir. Yıllarca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde birçok tarihi mekân bakımsızlıktan ya da keşfedilememekten dolayı tozlanmış ve parıltısını kaybetmiştir. Üniversite olarak ilimizde bulunan tarihi ve kültürel unsurlara, projeler kapsamında sahip çıkarak eserlerin yeniden parıldamasını sağlamak ve bu eserleri ilimize kazandırarak tarihin önemini vurgulamak amacıyla elimizden gelen tüm gayreti göstermekteyiz ve göstermeye devam edeceğiz. Projemize başlayarak önemli bir yol aldık. Medrese restore edilirken çevresinde bu kültüre uygun değişiklikler yapılarak tarihi atmosferin yaşanması için çalışmalarımız devam etmektedir” dedi.

Proje Koordinatörlerinden Araştırma Görörevlisi Yaşar Kaplan; Meydan Medresesi'nin H1012 (1701) tarihinde Hakkâri emiri İbrahim Bey tarafından yaptırıldığını, medresenin biri mescit olmak üzere 14 odadan oluştuğunu söyledi. Hakkârili birçok âlim ve edip yetiştirmiş olan Mola Hüseyin Bateyi'nin burada ders verdiğinin bilinmekte olduğunu, 1914 tarihine kadar son müderris Molla Yasin Efendi tarafından burada ilmi tedrisatın devam ettiğini ve Cumhuriyet döneminde bir süre ceza evi olarak kullanıldığını belirtti.


 • hakkari, medrese,

 •     DİĞER HAKKARİ HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.