22 Mayıs 2019 Çarşamba | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun.:. Hakkari,Şemdinli,Çukurca
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

HDP: Demirtaş vakit geçirmeksizin serbest bırakılmalı

21.11.2018 11:41

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, AİHM'in kararının ardından Selahattin Demirtaş'ın serbest bırakılması gerektiğini belirtti. Açıklamada, 'Türkiye imzaladığı uluslararası anlaşmalara uymak ve bu kararı uygulamak zorunda' denildi.

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın serbest bırakılması yönündeki kararı hakkında yazılı açıklama yaptı.

“Mahkemenin bu kararı ile Demirtaş'ın tutukluluğunun ‘siyasi' olduğu da netleştirmiştir” denilen açıklamada, “AİHM kararı, Anayasa'nın 90. Maddesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 46. Maddesi'ne göre bağlayıcıdır. Türkiye imzaladığı uluslararası anlaşmalara uymak ve bu kararı uygulamak zorundadır” ifadeleri kullanıldı.

Demirtaş'ın serbest bırakılması istenen açıklamada, “Türkiye'de yargı şimdi yeni bir sınavla karşı karşıyadır. Ya uluslararası hukuk ilkelerine, Türkiye'nin imzaladığı uluslararası anlaşmalara ve üyesi bulunulan uluslararası kurumlara bağlı olduğunu gösterecektir. Ya da hukuk ilkeleri ve uluslararası sözleşmelerle ilgisi bulunmadığını ve Anayasa'nın 90. Maddesi'ni tanımadığını gösterecektir. 2 yıldır hukuksuz bir şekilde rehin tutulan Demirtaş, vakit geçirmeksizin serbest bırakılmalıdır. Bu karar tüm seçilmişler için emsal bir karar olarak değerlendirilmelidir” ifadelerine yer verildi.


 • demirtzş, HDP,

 •     DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.