16 Haziran 2019 Pazar | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun.:. Hakkari,Şemdinli,Çukurca
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

HDP Eş Genel Başkanı Buldan Yüksekova'da

16.12.2018 13:40

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde halkla bir araya geldi.

HDP İlçe binasında kalabalık bir kitlenin katıldığı toplantıya, kent milletvekili Sait Dede, eski vekil Esat Canan, HDP MYK üyesi İlknur Birol, Aysel Güzel, PM üyeleri  Ali Özkan, Şerif Durmaz, DBP PM Üyesi Şehzade Kurt da katıldı.

Halkı selamlayarak konuşmasına başlayan Buldan, “Yüksekova'da seçim startını vermek için buradayız. Iğdır'dan başlattığımız seçim çalışması bugün burada devam ediyor. Uzun süredir yaşadığımız şiddet politikası halen devam ediyor. 7 Haziran tarihinden bu yana Kürt halkına yöneltilen bir tasfiye ve çökertme politikası var. Arkadaşlarımızın tutuklanması tasfiye amaçlı. Cezaevlerinde olan arkadaşlarımızın yapmış olduğu savunmalar da aslında ne kadar dik durdukları ve mücadeleden asla geri adım atılmayacağının bir göstergesi oldu. Demirtaş'ın savunması hukuk fakültesinde ders olarak görülecek bir savunma niteliğindedir.  Duruşmada kısa da olsa Demirtaş ile konuştum Gever'e geleceğimi söylediğimde size çok selamları vardı. Cezaevinde olan arkadaşlarımızın göstermiş olduğu direniş aslında bize yol gösteriyor. Türkiye halkları ya faşizm ya da demokrasi barış ve adaletten yana bir yol seçecektir. Kürdistan halkı özgürlük eşitlik ve barıştan yana olmuştur. Bu halk AKP'nin faşizan yaklaşımına karşı demokrasi ve özgürlüğü savundu. Gever halkı da  göstermiş olduğu duruşu ile sandıkta demokrasiden yana bir duruş göstereceğinizden şüphemiz yoktur” şeklinde konuştu.

Buldan, 39 gündür açlık grevinde olan Leyla Güven'i selamladığını belirtirken, konuşması alkışlarla kesildi. Buldan,  daha sonra “Sayın Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecrit Türkiye halklarına kadınlara uygulanan bir tecrittir. Tüm halklar bu tecrit karşısında durmalı. Aile ve avukatların yaptığı başvurular sudan sebepler ile engelleniyor. Barış iklimi ülkeye bir huzur getirmiştir. Annelerimizin ağlamadığı bir süreci hepimiz birlikte gördük. Çatışmalı süreçte sadece Kürt halkı yaşamını yitirmiyor. Egeden Karadeniz'e her yere cenazeler gidiyor. Bunun sona ermesi için elimizi taşın altına koyuyoruz” diyerek konuşmasını sürdürdü. Kayyum atanan kentlerin yapacakları tercihler ile kayyumları Ankara'ya göndereceklerini belirten Buldan, “Yolsuzluk, hukuksuzluk yapan kayyumlar değerlerimize de saldırmıştır. Roboski anıtı, Uğur Kaymaz heykelli bunlardan sadece birileri. İşte bunun için özelikle Gever'de yaşanan yıkım ve ölümlerin göz önünde bulundurulması gerekiyor. Adayınız kim olursa olsun halkımızın iradesi olacaktır. Gever'de başvuru sayısındaki çokluk anlamlıdır. Çok az süre sonra size tanıtacağımız adaylarımızı halkımızın iradesine teslim edeceğiz. Biz her yerde kadın erkek eşitliğine inanıyoruz, her yerde belediye eşbaşkanlarımız olacak biri kadın diğeri erkek. Bu adaylarımıza Gever halkının en yüksek oy ile cevap olacağına inancımız var. AKP'ye her yerde kaybettirmeyi karar aldık. Batı da böyle olacak” şeklinde konuştu.

Buldan, “Bugün evinde acı yaşamayan, bedel ödemeyen kalmamıştır. Her evin ödediği bedel bize büyük bir sorumluluk yüklemiştir. Panzerden sıkılan kurşunlar ile çocukların nasıl yaşamını yitirdiğini Gever halkı bilir. İşte böylesi bir dönemde halkımız el ele vererek oyları ile bir ders verecek. Gever halkının 31 Mart'ta yüksek bir oy ile belediyeyi geri alacağına inanıyoruz, birlikte başaracağız. Demirtaş'ın dediği gibi bu gemi limana mutlaka ulaşacak” ifadelerini kullandı.Kaynak: (Mezopotamya Ajansı)

 • pervin buldan, yüksekova,

 •     DİĞER YEREL HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.