25 Mart 2019 Pazartesi | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun.:. Hakkari,Şemdinli,Çukurca
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

HDP’li Dede'den soru önergesi

15.10.2018 23:04

HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede, Hakkari-Van Karayolu üzerinde bulunan Yeniköprü’de ki yol kontrolleri ile ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisine (TBMM) soru önergesi verdi.

HDP Hakkari Milletvekili Dr.Sait Dede, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği yazılı soru önergesinde;

"Anayasada belirtildiği üzere devletin temel amaç ve görevlerinden biri de, kişilerin ve toplumun, seyahat özgürlüğünü sağlamak ve kişinin temel hak ve hürriyetlerini sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan bütün engelleri ortadan kaldırmaya, insanın maddi ve manevi varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamaya çalışmaktır. Demokratik toplumlar kişilerin sahip olduğu bu haklara önem vermiş ve bu konuda vatandaşlara yardımcı olacak uygulamalar ve kolaylıklar getirmeye çalışmışlardır."

Dede,"Yüksekova-Van karayolunun 34. Hakkâri-Van karayolunun 50. kilometresinde bulunan YeniKöprü Jandarma kontrol noktasında, araç arama ve kimlik kontrolleri nedeniyle araç kuyrukları yüzlerce metre uzunluğuna ulaşmaktadır. Yüksekova-Van-Hakkâri karayollarının kesiştiği kavşakta bulunan kontrol noktasında üç yönden gelen araçlar didik didik aranıp kimlik kontrolü yapılmaktadır. Araç arama ve kimlik kontrolleri uygulaması adı altında vatandaşlarımız saatlerce kuyrukta kalmakta ve yolculuk yapmak isteyen yurttaşlarımıza dönük birçok hak ihlâlinin ve keyfi muamelenin ortaya çıktığı gözlemlenmektedir. Vatandaşlarımızın böylesi uygulamalarla ‘‘şüpheli'' muamelesinin yapılması ve cezalandırılmak istenmesini kabul etmek mümkün değildir" ifadelerini kullandı.

Bu bağlamda;

- Anayasa, uluslararası sözleşmeler ve yasalar çerçevesinde güvence altına alınan seyehat özgürlüğü hakkını kısıtlayan bu uygulamaların yasal dayanağı nedir?

- Söz konusu arama ve kontrol noktalarında yapılan uygulamalar Sulh Ceza Hakimliği kararına mı yoksa Kaçakçılığın menine dair kanun hükümlerine göre mi yapılmaktadır?

- Yurttaşlarımızı mağdur eden söz konusu uygulamaların fiili olarak gerçekleştirilmesini gerekli kılan etkenler nelerdir ve hangi tarihten beri uygunlanmaktadır? Bu konuda bakanlığınızın bir bilgisi var mıdır?

- Konuyla ilgili olarak vatandaşlarımızın Yeni Köprü Jandarma Karakolu'na yaptıkları itirazlar ve öneriler dikkate alınmış mıdır? Bu yönde tarafınıza ulaşmış bir bilgi mevcut mudur?

- Hukuka aykırı olarak gerçekleştirilen uygulamalara ilişkin iddialar için hızlı ve etkili bir biçimde soruşturma başlatılacak mıdır? Sorumlu olduğu tespit edilen kişilerden hesap sorulacak mıdır?

- Kürt vatandaşların yoğun olarak yaşadığı illerde yürütülen operasyonların ve alınan güvenlik tedbirlerinin yasalara uygun bir biçimde yürütülmesi ve vatandaşların mağdur edilmemesi için tarafınızdan somut adımlar atılacak mıdır? Bu konuda yürütülen çalışmalar var mıdır? Varsa nelerdir? Hangi aşamadadır?

- Hakkâri-Van ve Yüksekova-Van, Yüksekova-Şemdinli, Hakkari-Çukurca güzergahları arasında kaç arama noktası vardır? Kaç yerde araç arama ve kimlik kontrolü yapılmaktadır?


 • sait dede, soru önergesi,

 •     DİĞER SİYASET HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.