26 Şubat 2020 Çarşamba | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun.:. Hakkari,Şemdinli,Çukurca
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

HDP'li Dede, Hakkari'deki yasakları sordu

13.09.2019 15:32

Hakkari’deki köylere giriş çıkışlarda yaşanan sorunları TBMM gündemine taşıyan HDP Hakkari Milletvekili Dr. Sait Dede, İçişleri Bakanı Soylu’ya, sıkıntıları sordu. Kaynak: HDP'Lİ DEDE, HAKKARİ'DEKİ YASAKLARI SORDU

HDP Hakkari Milletvekili Dr. Sait Dede, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği yazılı soru önergesinde devletin temel amaç ve görevlerinden birinin de, kişilerin ve toplumun, seyahat özgürlüğünü sağlamak ve kişinin temel hak ve hürriyetlerini sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan bütün engelleri ortadan kaldırmak olduğunu vurguladı.

Seyahat etme hakkının Anayasanın 23. maddesine ve AİHS'nin 13.maddesine aykırı olarak engellendiğini savunan Dede, önergesinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan şu sorularına yanıt istedi:

* Hakkâri merkezde birçok mahalleye ulaşımın keyfi olarak engellendiği konusunda bir bilginiz var mı? Yolların kapatılmasının sebebi belli karakol noktalarından zorunlu geçişi mi sağlamak?

* Hakkâri'de yapılan uygulamalar hukuka uygun mu? Yasaları açıkça çiğneyenlere karşı bir müeyyideniz olacak mı?

* Şine Karakol noktasından Çeltik (Keha Hemzo), Armutlu (Harê), Çaltepe (Kutos) ve yakınanlarındaki mezralara gidecekler için sadece bir minibüsün sabah 08.00'de bölgeye giriş ve 16.00'da da çıkış yapmasına izin verilmekte, bu araç dışında herhangi bir aracın geçişine izin verilmemektedir. Birçok köy ve mezranın bulunduğu ve belli bir nüfus yoğunluğuna sahip bölgede günde sadece bir minibüste bulunan 15 kişiye seyahat hakkı tanıyan uygulamadan haberdar mısınız? Buna ilişkin bir soruşturmanız olacak mı?

* Piro Bemero Köprüsünün yıkılarak vadiye tek bir geçiş noktasının bırakıldığından haberdar mısınız? Köprü yol ve alternatif güzergâhların tahrip edilmesinde amaçlanan kamu yararı nedir?

* Bölgeye ambargo uygulandığından, çeşitli gıdaların bir nevi karneye bağlandığından bakanlığınız haberdar mı?

* Elde edilen tarımsal ürünler araç yasağı yüzünden pazara ulaştırılamamakta ve böylece üreticinin zarar görmektedir. İdarenin kusursuz sorumluluğu ilkesi gereğince üreticilerin mağduriyetini gidermeye yönelik bir çalışmanız var mı?


 • HDP, Dede,

 •     DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.