18 Ekim 2019 Cuma | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun.:. Hakkari,Şemdinli,Çukurca
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

İngiltere ve Fransa Suriye'nin kuzeyine asker gönderiyor

10.07.2019 11:19

ABD'nin Suriye'den çekilmesi sonrasında doğacak boşluğu doldurmaları için İngiltere ve Fransa'yı ikna ettiği belirtiliyor. Buna göre, iki ülke Suriye'deki asker sayısını yüzde 10 ila 15 oranında artıracak.

ABD'nin Suriye'den çekilmesi sonrasında ülkenin kuzeyinde kurulacağı belirtilen güvenli bölge şekilleniyor. İngiltere ile Fransa'nın, ABD'nin talebiyle Suriye'deki asker sayılarını artırmayı kabul ettiği belirtildi.

İlk olarak Amerikan dış politika dergisi Foreign Policy'nin duyurduğu, İngiliz gazetesi The Guardian'ın da teyit ettiği bilgiye göre, Suriye'de sahada ABD dışında tek kara birliği bulunan İngiltere ve Fransa, asker sayısını yüzde 10 ila 15 oranında artırmayı kabul etti. İki ülkenin de bu oranda yeni elit askerler göndereceği belirtildi. İtalya'nın da Suriye'ye asker göndermeyi planladığı aktarıldı.

‘TRUMP İÇİN ZAFER'

Amerikan basını, İngiltere ile Fransa'nın ABD'nin çekilmesi sonrası doğacak boşluğu doldurmak için katkıda bulunmayı kabul etmesinin ‘Donald Trump'ın ulusal güvenlik ekibi açısından bir zafer olduğu' yorumu yaptı. Bununla birlikte, söz konusu konuşlanmanın ne zaman gerçekleşeceğine ilişkin tarih verilmedi.

ABD'nin Suriye özel temsilcisi James Jeffrey, geçen hafta Avrupa ülkelerinden bu yönde bir açıklama gelebileceğini söylemiş ama ayrıntı vermemişti. Almanya ise Jeffrey'nin aynı yöndeki teklifini reddederek “Suriye'ye asker göndermeyeceğiz” açıklaması yapmıştı.

ABD Başkanı şubat ayında Suriye'den çekilme kararını açıklamış; dönemin savunma bakanı Jim Mattis'in Suriyeli Kürtlerin yalnız bırakıldığı eleştirisi ile istifa etmiş; IŞİD'le mücadelenin nasıl sürdürüleceği tartışmaları ile birlikte Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna olası harekâtı gündeme gelmişti. Türkiye ile müzakerelerde ise ana omurgasını YPG'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri'nin sınırdan ne kadar geriye çekileceği tartışma konusu olmuştu. (DIŞ HABERLER)


 • İngiltere, Fransa,

 •     DİĞER DÜNYA HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.