17 Ocak 2019 Perşembe | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun.:. Hakkari,Şemdinli,Çukurca
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

Irak sandık başında!

12.05.2018 19:38

Bugün Irak’ta bütün bölgelerde Irak Millet meclisi için 2018 milletvekili seçimleri başladı.

Irak Seçim Konseyi, Irak'ta bu sabah mahalli saatle 07.00'de başlayan milletvekili seçimleri için 24 milyon seçmen oy kullanacağını açıkladı. Oy kullanma sürecinin başlamasıyla seçim propagandaları da yasaklandı. Bu seçimin Irak'ın DAEŞ'ten temizlenmesinden sonra yapılan ilk seçim olduğu kaydedildi. 

Bu seçimle Irak'ta yeni hükümet kurulacak. Bu seçim ABD'nin Irak'a müdahalesiyle Saddam Hüseyin yönetimini devirdiği 2003'ten sonraki 4. seçim oluyor. 

Irak'ın 19 bölgesi için 329 temsilcinin seçileceği Meclis için yaklaşık 7 bin aday katılıyor. Seçime İslamcı partilerin yanında komünist partiler de katılıyor. Seçimde şimdiki Başbakan Ali Haydar Ibadi'nin seçimi yeniden kazanması bekleniyor. Ancak Şii milis lider Hadi al-Amiri ve Eski Başbakan Nuri el-Maliki'nin de şanslı olduğu ifade ediliyor.

İran'da 20 yıllık bir sürgün hayatı yaşadıktan sonra 2003'de Irak'a dönen Saddam Hüseyin'nin güçlerine saldıran Amiri'nin İbadi'nin en büyük rakibi olduğu kaydediliyor. Amiri'nin İran ile yakın bağları olduğu biliniyor. İbadi, 2014 yılında Maliki'den sonra başbakan seçilmişti.(İHA)


 • Irak,

 •     DİĞER DÜNYA HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.