18 Ekim 2019 Cuma | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun.:. Hakkari,Şemdinli,Çukurca
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

İran'dan İngiltere'ye gözdağı: Biz de sizin tankerinize el koyarız

05.07.2019 12:41

İngiltere'nin bir petrol tankerine el koymasının ardından İran'dan tehdit geldi: İngiltere İran tankerini bırakmazsa, o zaman bir İngiliz petrol tankerine el koymak yetkililerin görevi haline gelir.

İngiliz donanmasının AB yaptırımlarına rağmen Suriye'ye petrol taşıdığı iddiasıyla bir İran tankerine el koyması ile ilgili kriz büyüyor. İran'ın İngiltere'nin Tahran Büyükelçisi'ni çağırarak ‘tankere yasadışı biçimde el konmasını' protesto etmesinin ardından, üst düzey bir yetkiliden de gözdağı geldi.

Devrim Muhafızları'nın eski üst düzey komutanlarından olan ve şu an İran Düzeninin Yararını Teşhis Konseyi Sekreteri görevini yürüten Muhsin Rızai, İngiltere'ye İran tankerini bırakma çağrısı yapıp. Rızai, “Eğer İngiltere İran petrol tankerini bırakmazsa, o zaman bir İngiliz petrol tankerine el koymak [İranlı] yetkililerin görevi haline gelir” dedi.

Rızai Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “İran İslam Cumhuriyeti 40 yıllık tarihinde hiçbir savaşta düşmanlığı başlatan taraf olmamıştır ama kabadayılara yanıt vermek konusunda da hiçbir zaman tereddüt etmemiştir” ifadelerini kullandı.

‘TANIK SIFATIYLA SORGULANIYORLAR'

İber Yarımadası'ndaki İngiliz toprağı olan Cebelitarık'ta dün el konulan tankerin mürettebatının ise sorguya alındığı belirtiliyor. Cebelitarık yönetiminden yapılan açıklamada, 28 mürettebatın büyük çoğunluğunun Hint olmakla beraber aralarında Pakistanlı ve Ukraynalıların da bulunduğu belirtildi. Bu kişilerin şüpheli değil tanık sıfatıyla sorgulandığı, yetkililerin geminin kargosunun içeriğini ve nihai varış noktasını tespit etmeye çalıştığı açıklandı.

İngiliz deniz kuvvetleri, Grace 1 isimli tankere dün, Avrupa Birliği'nin Suriye'ye yönelik yaptırımlarını ihlal ettiği ve Banyas rafinerisine petrol taşıdığı gerekçesiyle el koymuştu. Özel kuvvetler, gece karanlığında gemiye bir helikopterle inmişti. Söz konusu kararın, ABD'nin talebiyle verildiği de belirtilmişti.

Bu gelişme, ABD Başkanı Donald Trump'ın nükleer anlaşamadan çekilip yaptırımları yeniden dayattığı, anlaşmaya taraf olan Avrupa ülkelerinin ise Tahran'a taahhütlerini yerine getirmediği bir dönemde yaşanıyor. Suriye'ye yönelik yaptırımlar yıllardır yürürlükte olsa da, ABD'nin talebiyle İran petrolü taşıyan bir gemiye el konmuş olması, taraflar arasındaki soğuk savaşta yeni bir cephe anlamına geliyor. (DIŞ HABERLER)


 • İran, İngiltere,

 •     DİĞER DÜNYA HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.