18 Ağustos 2019 Pazar | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun.:. Hakkari,Şemdinli,Çukurca
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

Kadın cinayeti hükümlüsü KHK'yla serbest kaldı

12.02.2019 10:24

Ayşe Atasayar’ın ölümüne neden olan Murat Akar KHK hükümleriyle serbest bırakıldı. Avukat Uzuner, 'Kötü bir emsal olabilir' dedi.

Öğretmen Ayşe Atasayar'a 2015 yılında şiddet uygulayan ve 40 saat tedavi edilmesini engelleyerek ölümüne neden olan MEB Bürokratı Murat Akar, 3 buçuk yıl kaldığı cezaevinden geçtiğimiz hafta tahliye edildi. Atasayar'ın Avukatı Gülşen Uzuner, bu kararın kadın cinayetlerinde emsal olma tehlikesine dikkat çekti.

Murat Akar, yargılandığı davada müebbet hapis cezası almıştı. Ancak kararın temyizinin ardından 3 yıl sonra Yargıtayın kararı bozması, Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesinin de bu karara uyması ve 671 sayılı KHK'nin denetimli serbestlik hükümlerini uygulamasıyla Akar cezaevinde kaldığı 3 buçuk yılın ardından tahliye edildi.

Atasayar Ailesinin Avukatı Gülşen Uzuner, sanığın kastının yaralama olduğunun dosyadaki hiçbir somut delilden çıkartılamayacağını vurguluyor. Uzuner, Yargıtayın sanığın ifadelerinin de ötesine geçerek yorum yapmasının oldukça tehlikeli olduğuna dikkat çekti.

671 SAYILI KHK'NİN DENETİMLİ SERBESTLİĞİNDEN YARARLANDI

Evrensel'den Derya Kaya ve Burcu Yıldırım'ın haberine göre, Yargıtayın “Kasten yaralama” kararına ilişkin de hiçbir gerekçe sunmadığını ifade eden Uzuner, ağırlaştırıcı neden olarak uygulanması gereken hususların cezayı yarıdan fazla düşüren ve bundan sonraki kadın cinayetleri için kötü bir yerden yol açan bir husus olduğuna dikkat çekti. Uzuner, “Biz Yargıtayın bozma kararına uyulmamasını istedik. Ancak 12. Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay yönünde karar vererek, sanığa 12 yıl hapis cezası verdi. Ancak 671 sayılı KHK'nin denetimli serbestlik hükümlerine ilişkin maddelerinin çok kötü bir biçimde uygulanmasıyla sanık tahliye edildi. Daha başka ödül aslında müvekkilin kusurlu bulunmasıydı. Yani en kötünün bir üstü gerçekleşti” dedi.

Yargıtayın bu tavrının kendilerini korkuttuğunu dile getiren Uzuner, “Şimdi Yargıtay Ceza Genel Kurulu, ‘Eğer öldürücü bölgeleri kastetmişsen' diyor. Birden fazla darbe vurmuşsun öldürücü bölgelere, tedavi hakkını engellemişsin, sonrasında da bir pişmanlık göstermeyip çıkıp gitmişsin. Dolayısıyla senin kastın artık öldürme kastı. Müvekkilin eve kapatılması, uzun süre evinde bekletilmesi, yakınlarına, sağlık kuruluşlarına haber verilmemesi ve aslında ölümün beklenmesi söz konusu. Tedavi hakkının ciddi bir biçimde engellendiği ve bir iki değil kırk saat boyunca beklenmesinden bahsediyoruz” diye konuştu. Yargıtay Genel Kurulunun, bir sokak kavgasında kasten öldürme kararı verebildiğine dikkat çeken Uzuner, “Bunun kötü bir emsal olabilmesi yönünde ciddi endişelerimiz mevcut. Çünkü kadınlar husumet açısından oldukça kırılgan bir yerde duruyor. Bu kadınlar en yakınları tarafından şiddete uğruyorlar. En yakını tarafından sistematik şiddete uğrayan çok fazla kadın var” dedi.

BÜROKRAT OLUNCA MÜEBBETTEN DÖNÜP 3 YIL YATTI!

Uzuner, sanığın MEB bürokratı olmasından kaynaklı ekonomik ve sosyal bağlarına da dikkat çekerek “Şiddetin ve şiddetin sahibinin bu kadar net olduğu bir dosyada böylesi bir kararın kendi açımızdan Yargıtayın tamamen hem sanığın ve sanığın durduğu ekonomik ve sosyal bağlar, hem de toplumsal cinsiyet lehine vermiş olduğu bir karar. Dolayısıyla bizim açımızdan kabul edilemeyecek bir yerde duruyor. Biz bu kararı temyiz edeceğiz ve tahliyeye itirazda bulunacağız. Tahliye kararı çok zorlama ve bunun tahliye yönünde yapılmış bir kurgu olduğunu düşünüyoruz” dedi. Hukukun uygulanmasını talep edildiğinde maalesef her zaman uygulanmadığını belirten Uzuner, kadınların gerçekleştirdiği mücadeleyle sonuç alabildiklerini pek çok davada gördüklerini söyledi.


 • Kadın cinayeti hükümlüsü KHK'yla serbest kaldı,

 •     DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.