24 Şubat 2019 Pazar | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun.:. Hakkari,Şemdinli,Çukurca
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

Kamuda F klavyeye geçiş başladı

13.02.2018 09:06

Kamu kurumlarında, 2018 itibariyle F klavye kullanımı zorunlu hale geldi.

Kamuda, F klavye kullanımı 2018 yılına girdikten sonra zorunlu hale geldi. Kamu kurumlarında kademeli olarak F klavyeye geçiliyor.

Milliyet gazetesinden Hanife Baş'ın haberine göre, AK Parti İstanbul Milletvekili ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Genel Başkanı Ekrem Erdem, Devlet Malzeme Ofisi'nin (DMO) alımlarını F klavye olarak yaptığını belirtti. Erdem, “Şu anda hangi kurumda ne kadarlık bir geçiş yaşandığını bilmiyoruz. Ama bu konuda ciddi bir duyarlılık olduğunu görüyoruz” dedi.

Erdem, F klavyenin sadece Türkçe'ye değil bütün dillere en uygun klavye olduğunu söyledi. Bireysel olarak da herkesin F klavye kullanmasını öneren Erdem, şöyle devam etti:

“Q klavye 1850'lerde keşfedildi. Her dil için zor bir klavye. F klavye ise ondan yüz yıl sonra 1955'lerde Türkiye'de çıkarıldı. En hızlı yazabilmek için düzenlendi. On parmak olarak hiç bakmadan yazmaya uygun. Bilgisayarın daha verimli kullanılmasını sağlıyor. Bakmadan, düşünmeden yazıyorsunuz. Göz sağlığı açısından da önemli. Ekrana daha az bakmanıza olanak tanıyor. Ortopedik olarak da kullanıcıları arasında daha az soruna neden oluyor. Kamuda ve bireysel kullanımda bir an önce herkesin bu klavyeye geçmesini bekliyoruz.”

‘ÖZEL SEKTÖRDE DE KULLANIM ARTTIRILMALI'

Casper Yönetim Kurulu Üyesi Yalçın Yıldırım, F klavyenin tanıtımının yapılarak, özel sektörde de kullanımının arttırılması gerektiğini söyledi.

Yıldırım, “Fatih Projesi kapsamında öğrencilerin F klavye kullanımı artacaktır. Belediyelerin öğrencilere verdiği bilgisayarlar da F klavyeye sahip. Ancak şu anda ülkemizde F klavye kullanımı sadece yüzde 5'e yakın seviyelerde. Yerli bilgisayar markaları bu konuda mesafe kat etmeli” diye konuştu.

İhsan Sıtkı Yener'in geliştirdiği F klavye, 20 Ekim 1955'te Bakanlıklararası Standardizasyon Komitesi tarafından onaylandı. Yener, 30 bin sözcüğü inceleyerek, Türkçe'de en sık kullanılan seslere göre F klavyeyi tasarlamıştı.


 • Kamu,

 •     DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.