22 Mayıs 2019 Çarşamba | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun.:. Hakkari,Şemdinli,Çukurca
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

Kamunun taşıt kirası yüzde 177 arttı

27.02.2019 10:03

CHP Milletvekili Gürsel Tekin, kamunun taşıt kirası giderinin yüzde 177 artışla 537 milyon liraya çıktığını açıkladı.

Kamuda tasarruf genelgesi, makam araçlarını etkilemedi. CHP Milletvekili Gürsel Tekin, kamuya ihaleyle alınacak makam araçlarında yerli üretim oranının en az yüzde 51 olması gerektiğini hatırlatarak, “Bu kurala uyanlara yüzde 15 fiyat avantajı sağlanıyor. Ancak bazı taşıt ihalelerinde yerli üretim oranı yüzde 51'in altında kalınca, ithal araçların ön camları değiştirilerek, ihalede oyun oynanıyor. Ali Cengiz oyunuyla bazı firmalar ithal araçların ön camlarını değiştirerek yüzde 15 fiyat avantajını cebe atıyor” dedi.

Tekin, kamunun taşıt kirası giderinin ise yüzde 177 artışla 537 milyon 706 bin TL'ye çıktığını söyledi. Tekin, “Vatandaş ekonomik sıkıntı ve zamlarla boğuşurken kamu bir türlü makam aracı sevdasından vazgeçmiyor. Sürekli bir arkadan dolanma durumu var” eleştirisinde bulundu.

2018 yılı bütçe verilerine göre belediyeler dışında kamuda 110 bin 131 adet taşıt bulunduğunu ve bunun ‘dünya rekoru' olduğunu savunan Tekin, “Vatandaş dünyanın en pahalı benzinini, kamudaki mevki sahipleri de milyonluk makam araçları kullanıyor. Türkiye'deki resmi araç sayısı Almanya'dakinin 20 misli” diye konuştu.

‘BU FİRMALAR HANGİLERİ?'

Konuyu Meclis gündemine de taşıyan Tekin, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede şu soruların yanıtlanmasını istedi:

Kamunun yaptığı bazı taşıt ihalelerinde, taşıtların yerli muhteva oranının yüzde 50'nin altında kalması nedeniyle, ithal araçların ön camlarının değiştirilmek suretiyle ihale edildiği iddiası doğru mudur?

Bu yolla yüzde 15 fiyat avantajı sağlayan firmalar hangileridir?

Toplam kaç adet araç bu şekilde ihale edilmiştir? Bu ihaleler sonucunda kamunun toplam zararı ne kadar olmuştur?

Kamu kurumlarının mali kaynaklarının değerlendirilmesinde ‘faiz veya kâr payı dışında ayni ya da nakdi herhangi bir menfaat temin edemez' hükmü yer almasına rağmen, çoğunlukla belgesiz olarak, varılan şifahi mutabakat çerçevesinde söz konusu lüks araçların bankalarca ilgili kurum yöneticilerine tahsis edilmesini etik buluyor musunuz?

Bazı kamu bankalarının, kuruma ait mali kaynaklarının bu bankalarda tutulması karşılığında, kamu bankaları ile çeşitli protokoller veya sözlü mutabakat çerçevesinde lüks ve pahalı makam araçları temin edilerek taşıt kanunun yok sayılmasına neden dur demiyorsunuz?(Gazete Duvar)


 • Taşıt kirası,

 •     DİĞER EKONOMİ HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.