17 Aralık 2018 Pazartesi | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun.:. Hakkari,Şemdinli,Çukurca
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

Kolombiya sandık başında

11.03.2018 13:25

Kolombiya meclis üyelerini seçmek için sandık başına gidiyor. FARC bugün ilk demokratik seçim sınavını verecek.

Kolombiya halkı, 2022 yılına kadar görev yapacak Senato ve Meclis üyelerini seçmek için sandık başına gidiyor. Kolombiya'da Senato'ya 107, Temsilciler Meclisine 171 üyenin belirleneceği seçimler için ülke genelinde 11 bin 231 oy kullanma noktası kuruldu.

Hükümetle yaptığı barış anlaşmasıyla silah bırakan eski Kolombiya Devrimci Silahlı Güçlerinin (FARC) lider kadrosu ve yeni siyasi parti Toplumun Alternatif Devrimci Gücü (FARC) yöneticileri de ilk defa bir seçim yarışına giriyor.

FARC'a aldığı oy oranına bakılmaksızın Senato'da 5 ve Temsilciler Meclisinde 5 olmak üzere 10 garanti sandalye verildi.

‘YARIM ASIRDIR İLK DEFA BARIŞ İÇİNDE OY KULLANACAĞIZ'

Devlet Başkanı Juan Manuel Santos da “Yarım asırdır barış içinde oy kullanacağımız  ilk seçim” dedi.
Öte yandan Senato için 944, Temsilciler Meclisi için 1793 olmak üzere toplam 2737 adayın yarışacağı seçimlerin güvenliği için ülke genelinde 116 bin asker görev yapacak. Özellikle Norte de Santander ve Cauca yönetim bölgelerine bağlı 12 kentte yasa dışı silahlı örgütlerin varlığı sebebiyle yoğun güvenlik önlemlerinin alınması bekleniyor.

Sandık güvenliği için ise sivil toplum kuruluşlarından 3 bin 400'e yakın gönüllü gözlemcinin yer alacağı seçimlerde Avrupa Birliği, MERCOSUR, Amerikan Devletleri Örgütü ve Andino Parlamentosu gibi topluluklardan 108 temsilcinin bulunacağı resmi bir Seçim Gözlem Misyonu oluşturuldu.
Bu arada seçim güvenliği önlemleri kapsamında ayrıca ülkenin Venezuela ile sınır kapıları da kapatıldı. Sınır geçişleri pazartesi günü saat 06.00'da tekrar başlayacak.36 milyonun üzerinden seçmenin bulunduğu ülkede oy verme işlemi yerel saatle 08.00'de başlayıp 17.00'de sona erecek.

FARC LİDERİ  BAŞKANLIK ADAYLIĞINDAN ÇEKİLDİ

Kolombiya”nın seçim sürecindeki önemli gel,işmelerden biri de  Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) lideri Rodrigo Londono, sağlık sorunları nedeniyle Mayıs ayında yapılacak olan başkanlık seçimlerinden çekildi. Londono, geçtiğimiz hafta , seçim çalışmalarına ara vermesine neden olan kalp rahatsızlığı nedeniyle ameliyat edilmişti.

Londono'nun adaylıktan çekildiğini duyuran FARC'IN  eski başmüzakerecisi Ivan Marquez kampanya süresi boyunca Londono'nun bazı bölgelerde şiddetli protestolarlakarşı karşıya kalması da  hatırlatarak, adaylıktan çekilme kararında bu güvenlik eksikliklerinin de bulunduğunu belirtti. Devlet başkanlığı için adaylık başvuruları gelecek hafta cuma günü sona eriyor.(Sputnik) •     DİĞER DÜNYA HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.