23 Mayıs 2018 Çarşamba | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun.:. Hakkari,Şemdinli,Çukurca
GÜNCEL     SİYASET     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİNEMA     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YAŞAM    

Kurtulmuş’tan anayasa açıklaması

08.12.2016 14:52

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, anayasa değişikliği konusunda büyük oranda anlaşma sağlandığını belirterek, “MHP ile bazı maddeler üzerinde farklılıklar var' dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfının öncülüğünde gerçekleştirilecek “Halep'te İnsanlık Ölmesin” başlıklı insani yardım ve sosyal duyarlılık kampanyasının tanıtım toplantısı Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kurtulmuş, TBMM Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı'nın Almanya'da alıkonulmasına ilişkin, “Sayın Bahçekapılı'ya yapılan muamele asla diplomatik teamüller bakımından, iki ülkenin dostane ilişkileri bakımından kabul edilebilir bir durum değildir. Açık bir şekilde bütün diplomatik teamüllerin ihlalidir. Alman hükümetinden beklentimiz şudur; eğer bu mesele belli bir amaçla yapılmadıysa, yani Alman hükümetinin bu konudaki tavrı diplomatik teamüllere uygunsa bu işlemi yapmış olan oradaki memurlar hatalı, kusurlu davrandılar diyorlarsa o hatalı kusurlu davranan memurlar ortaya çıkarılsın ve bunlarla ilgili gerekli tedbirler alınsın. Eğer böyle yapılırsa Türkiye bu meselenin sadece birkaç memurdan kaynaklanan yanlışlık olduğunu düşünür. Ama bu yapılmazsa bu diplomatik bir skandaldır, ayıptır. Türkiye'de bu ayıba misliyle cevap verir” diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanlığının hac ve umrede dolardan vazgeçtiği ama kuru 3.60'ta sabitlediği iddialarına ilişkin konuşan Kurtulmuş, “Geçen hafta bir televizyon programında bu konu mevzu bahis oldu. Bu çerçevede ilk önce Suudi Arabistan'daki otellerin sahipleri ile konuşuldu ve o riyal üzerinden ödenecektir. THY'nin biletleri de ciddi şekilde ucuzlatılacak ve Türk parası üzerinden hesap edilecektir. Burada 3.60 esas alınmayacaktır. Daha düşük bir noktada esas alınacaktır. Hac ve umre ziyareti yapacak vatandaşlarımızın lehine günlük kurluk bir farklılık ortaya çıkarsa bu fark Diyanet İşleri Teşkilatı tarafından vatandaşlarımıza geri ödenecektir” şeklinde konuştu.

AK Parti ile MHP arasındaki anayasa görüşmelerine değinen Kurtulmuş, başından itibaren son derece şeffaf bir sürecin yürütüldüğünü söyledi. MHP ile görüşmelerin hem genel başkanlar hem de yetkilendirilmiş olan hukukçular düzeyinde devam ettiğini kaydeden Kurtulmuş, “Büyük oranda anlaşma sağlandı. MHP ile bazı maddeler üzerinde farklılıklar var. Bu farklılıkların giderilmesi için görüşmeler yapılıyor. Son rötuşlar yapılıyor ve önümüzdeki günlerde kısıtlı bir anayasa değişikliği paketi TBMM'ye gönderilecektir. Meclis'ten 367yi alır diye ümit ediyoruz. 367'yi alsa dahi bu çok önemli bir karar olduğu için bu kararı gider yine millete sorarız. 330-367 arasında çıktığı takdirde zaten millete gidilip bir referandum yapılacaktır. Süreç şeffaf bir şekilde yürütülmektedir. Son noktaya doğru geliyoruz. Son noktaya da geldiğin de zaten imzalarda hazır. TBMM'ye bu anayasa teklifi götürülecektir” ifadelerini kullandı.


 • Kurtulmuş’tan anayasa açıklaması,

 •     DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Siyaset
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Sinema
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.