26 Şubat 2020 Çarşamba | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun.:. Hakkari,Şemdinli,Çukurca
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

Netanyahu: ABD'yi dinlemedik

13.09.2019 13:47

ABD Başkanı Donald Trump ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail'in Beyaz Saray'daki telefonları dinlediğine yönelik iddiaları reddetti. Trump, 'Ben bu hikayeye inanmıyorum' dedi.

Amerikan siyaset dergisi Politico, Perşembe günü yayımladığı bir makalede İsrail'in Beyaz Saray yakınlarına cep telefonlarını dinlemek için casusluk cihazları yerleştirdiğini öne sürdü. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, bu iddiayı ‘fahiş bir yalan' olarak nitelerken ABD Başkanı Donald Trump, İsrail'in Beyaz Saray'ı dinlediğine inanmadığını söyledi. Politico dergisi, Perşembe günü yayımlanan makalesini Amerikan hükümetinden üst düzey üç kaynağına dayandırıyordu.

Makaleye göre İsrail, ‘StingRays' denilen minyatür gözetleme cihazlarını Beyaz Saray çevresine yerleştirerek cep telefonlarının lokasyonları, konuşmaların içerikleri ve veri akışını yakalamaya çalıştı. Politico'ya konuşan kaynaklardan biri bu cihazların hedefinde çok büyük ihtimalle Trump ve danışmanlarının olduğunu öne sürdü; ancak İsrail'in bu verileri toplamada başarılı olup olmadığının bilinmediği vurgulandı.

Makalede aynı zamanda Trump'ın buna rağmen İsrail'e bir karşılık vermemesi eleştirilerine de yer verildi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ofisinden yapılan açıklamada makale ‘yüzsüz bir yalan' olarak nitelendirilerek, “İsrail hükümetinin ABD'ye karşı herhangi bir istihbarat operasyonuna girişilmemesi talimatı vardır” ifadesi kullanıldı.

Trump ise gazetecilerin konuyla ilgili sorusu üzerine, “Buna gerçekten inanmayı çok zor buluyorum, İsrail ile ilişkilerim gerçekten de çok iyi. Ben bu hikayeye inanmıyorum” yanıtını verdi. 2006 yılında ABD Savunma Bakanlığı çalışanı Lawrence Franklin, ABD'nin İran politikaları ile ilgili gizli belgeleri İsrail'e vermekten ötürü 13 yıl hapis cezasına çarptırılmış, daha sonra bu cezası 10 ay ev hapsine çevrilmişti. (BBC Türkçe) •     DİĞER DÜNYA HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.