22 Mayıs 2019 Çarşamba | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun.:. Hakkari,Şemdinli,Çukurca
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

Peşmerge güçleri tek çatıda birleştirilecek

15.03.2019 07:17

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) Peşmerge Güçleri’nin birleşmesi için oluşturulan 35 maddelik plandan 13’ünün uygulandığı belirtildi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) bir süredir anlaşmazlık yaşanan Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), hükümetin kurulması, Kerkük meselesi ve Bağdat ile ilişkiler konusunda iş birliği için 4 Mart tarihinde anlaştı.

Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cebar Yawer, 6 Mart'ta düzenlenen 6'ncı Süleymaniye Buluşması'nda yaptığı konuşmada bu anlaşmanın Peşmerge Bakanlığı'nda reforma gidilmesini içerdiğini bu reformun önemli adımlarından birinin de Peşmerge Güçleri'nin tek çatı altında birleştirilmesi olduğunu söyledi.

35 MADDELİK PLAN

K24'ün haberine göre Peşmerge Bakanlığı'nın yürüttüğü çalışma 35 maddelik bir plan içeriyor. Buna göre KYB'ye bağlı 70 Birlikleri ile KDP'ye bağlı 80 Birlikleri'nin tek çatı altında toplanması amaçlanıyor.

13 MADDE HAYATA GEÇİRİLDİ

K24'e konuşan Peşmerge Komutani Amid Hejar, “Peşmerge Güçleri'nin birleştirilmesi projesi adımları iyi bir şekilde devam ediyor. 35 maddelik planın 13'ü şimdiye kadar uygulandı” dedi.

KOMİSYON KURULDU

Koalisyon güçlerinin Peşmerge Güçleri'nin birleşmesine destek olduğunu söyleyen Hejar, Peşmerge Güçleri'nin birleşmesi planının uzun soluklu olduğunu ve süreci takip etmesi için bir komisyon kurulduğunu belirtti.

Hejar, ABD, İngiltere ve Almanya'nın sürece destek olduğunu Hollanda'nın da askeri danışmanlar yoluyla sürece destek olma kararını aldığını ifade etti.

 


 • Peşmerge,

 •     DİĞER DÜNYA HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.