24 Mart 2019 Pazar | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun.:. Hakkari,Şemdinli,Çukurca
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

Saldırı sonrası 'yeni' girişim

15.04.2018 15:32

Suriye'yi kimyasal silah iddiasıyla vuran ABD, Fransa ve İngiltere BM Güvenlik Konseyi'ne yeni bir tasarı sundu. Tasarıda kimyasal saldırı iddiasının incelenmesi isteniyor.

ABD, Fransa ve İngiltere, kanıtlanmamış kimyasal silah kullanımını gerekçe göstererek Suriye'yi hedef almalarının bir gün sonrasında Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi nezdinde yeni bir girişim başlattı. ‘Üçlü ittifak', kimyasal saldırı iddialarıyla ilgili bağımsız bir araştırmanın yürütülmesi için yeni bir karar tasarısı sundu.

Ancak tasarıda, saldırının ‘kim tarafından gerçekleştirildiğinin tespit edilmesi'nin istenmesi nedeniyle Rusya'nın bir kez daha veto hakkını kullanması bekleniyor. Zira Moskova, hava saldırıları öncesinde Konsey'e sunulan benzer bir tasarıyı da, kimyasal saldırının sorumlularının tespit edilmesi yetkisinin Güvenlik Konseyi'nde olması gerektiği gerekçesiyle veto etmişti.

YENİ TASARIDA NE VAR?

BBC Türkçe'nin aktardığına göre;

 • Tasarıda, Şam yakınlarındaki Duma bölgesine yönelik kimyasal saldırı iddialarıyla ilgili bağımsız bir araştırma yürütülmesi çağrısı yinelendi;
 • İnsani yardımların kesintisiz bir şekilde ulaştırılması, ateşkesin yürürlüğe sokulması ve Suriye'nin BM nezdindeki barış görüşmelerine katılması için çağrısı yapılıyor;
 • Düzenlendiği öne sürülen kimyasal saldırı ile ilgili ayrıntıların ortaya çıkarılması ve kim tarafından gerçekleştirildiğinin tespit edilmesi isteniyor.
 • Yeni tasarıya göre, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nden Suriye'nin kimyasal silah stoklarıyla ilgili bilgileri tam olarak paylaşıp paylaşmadığıyla ilgili değerlendirmesini 30 gün içinde sunması isteniyor.

NE OLMUŞTU?

Suriye'nin başkenti Şam'ın Duma bölgesini kontrol altında tutan cihatçı gruplar ve bu örgütlere yakın yardım kuruluşları, geçen pazar günü ordunun kimyasal silahla saldırı düzenlediğini ve onlarca kişinin yaşamını yitirdiğini öne sürmüştü. Suriye hükümeti kimyasal saldırı düzenlediği yönündeki iddiaları reddederken, Rusya ise kendi ekiplerinin yaptığı incelemelerde kimyasal saldırı düzenlendiğine dair herhangi bir bulguya rastlanmadığını açıkladı.

OPCW İNCELEYECEK

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'ne (OPCW) bağlı heyetler, perşembe ve cuma günleri Suriye'ye gitti. OPCW, heyetlerinin çalışmalarına başlamasının beklendiği Cumartesi günü ise İngiltere, Fransa ve ABD ortak düzenledikleri hava operasyonuyla Suriye'deki bazı hedefleri vurdu.

Tasarıyla ilgili müzakerelerin pazartesi günü başlaması öngörülüyor. Ancak tasarının ne zaman oylamaya sunulacağı ise henüz netlik kazanmadı.

ABD, İngiltere ve Fransa tarafından Suriye'deki bazı askeri hedeflere yönelik hava saldırısının ardından Rusya bu operasyonu kınayan bir karar tasarısını BM Güvenlik Konseyi'ne sundu ancak bu tasarı reddedildi. •     DİĞER DÜNYA HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.