22 Mayıs 2019 Çarşamba | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun.:. Hakkari,Şemdinli,Çukurca
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

Sınırdaki seralar ürün vermeye başladı

05.12.2018 11:44

Kuzey Irak sınırında bulunan Hakkari'nin Çukurca ilçesinde hayata geçirilen ‘Genç Çiftçi’ projesi kapsamında kurulan 16 serada üretilen ürünler hasat vermeye başladı.

Çukurca Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından bu yıl içinde ilçe merkezinde 4, Gündeş köyünde ve 4 Narlı köyünde ise 8 tane olmak üzere toplamda 16 tane 250 metrekareden oluşan sera oluşturuldu. Seralarda marul, roka, tere otu, maydanoz, yeşil soğan ve turp gibi sebze fideleri ekilirken, bugünlerde ise ürün alınmaya başlandı. 

Konuyla ilgili açıklama yapan Çukurca Kaymakamı Temel Ayca, Hakkari bölgesinde seracılık konusunda en uygun alana ve mevsime sahip olduklarını belirterek, “İlimizde birçok bölgede kış ayları çetin geçerken, Narlı ve Gündeş köylerimizde daha yumuşak geçen bir mevsim yaşanmaktadır. Bu da bölgemizde seracılık yapmak isteyen çiftçilerimize imkan sağlamaktadır. Birçok çiftçi kardeşimiz seralarında ürettikleri mahsulleri hem kendi ihtiyacı için hem de evinin ekonomisine katkı sunmak için kullanıyor. Bu bağlamada üretime geçen her bir birey hem ilçesine hem de ülke ekonomisini katkı sağlamaktadır. Bölgede uygulamak istediğiniz strateji, hazır gıdaları tüketen değil ürettiğini tüketen bir toplum oluşturmaktır. İlçede başlattığımız üretim seferberliğinin amacı da budur” dedi. 

İlçe merkezinden 10 kilometre uzaklıktaki Narlı köyünde yaşayan genç çiftçi Mevlam Erol ise, Çukurca Tarım ve Orman Müdürlüğüne yaptıkları başvuru üzerine sera desteği aldıklarını söyledi. Erol, “Müdürlüğümüzün verdiği teknik destekle zaman kaybetmeden üretime geçtik. Köyümüzde kış ayları sıcak ve ılıman geçtiği için daha rahat bir şekilde üretim yapabiliyoruz. Seralarımızda yılın her mevsiminde istediğimiz ürünü organik olarak üretebiliyoruz. Bize bu imkanları sağlayan yetkililere teşekkür ediyoruz” diye konuştu.(İHA)


 • Sera, ürün,

 •     DİĞER YEREL HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.