22 Nisan 2018 Pazar | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun.:. Hakkari,Şemdinli,Çukurca
GÜNCEL     SİYASET     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİNEMA     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YAŞAM    

Van’da balık tezgahları boş kaldı

07.12.2016 11:05

Van’da havaların soğuması ile birlikte yükselen balık fiyatlar tezgâhları boş bıraktı.

Van Gölü'nün sodalı suyunda yaşayan inci kefali balığının az çıktığını belirten balıkçılar, Alabalık dışında kalan hamsi, istavrit, palamut ve çinekop gibi balık türlerinin ise bölgeye yeteri kadar getirilmediğini, bu yüzden de fiyatların yüksek olduğunu ifade etti. İHA muhabirine konuşan Van Gölü Balıkçısı Burhan Demir, havaların soğumasına rağmen Karadeniz bölgesinden yeteri kadar balık gelmediğini belirterek, “Burada bulunan Van balığı ile alabalık dışında kalan balık türleri Karadeniz bölgesinden geliyor. Orada balıkların bol olduğu haberleri var ama ne yazık ki biz bu bolluğu yaşayamıyoruz. Geçmiş yıllarda havaların soğumasıyla beraber bol miktarda gelen hamsi de bu yıl az miktarda geliyor” dedi.

“Balıklar az geldiği için fiyatlar da yüksektir”

Burada bulunan en uygun balığın Van balığı olduğunu belirten Demir, “Van balığını da şu an 4,5 TL'den satıyoruz. Hamsi 10 Lira, alabalık 12 lira, mercan balığı 11,5 lira, çinekop 27,5 lira ve dil balığının kilosu ise 25 liradan satılıyor. Zaten biliyorsunuz ilimizde Van balığı ile alabalık var diğerleri ise dışarıdan geliyor. Bu sene az geldiğinden fiyatlar da yüksektir” şeklinde konuştu.
Balık fiyatları düşer mi?

Bu yıl Van balığının da geçmiş yıllara göre daha az avlandığını savunan Demir, “Geçen sene av yasağının ardından Van balığının kilosunun bizler 2-2,5 liradan satıyorduk, bu yıl 7,5 lira ile başladı ve şu anda 4,5-5 lira sevilerinde satılıyor. Bizler balıkları satın alıp burada satıyoruz. Avlanmadığımız için asıl sorunu bilmiyoruz ancak bildiğimiz tek bir şey var o da dışarıdan ilimize balıkların az miktarda geldiğidir. Van balığı ve alabalık fiyatlarının neden yüksek olduğunu bilmiyoruz. Bize söylenen Van balığının az çıktığı, qlabalık tesislerinde ise yeteri kadar balık olmadığıdır. Fiyatların bu kış şu sevilerde seyredeceğini tahmin ediyoruz” şeklinde konuştu.

Vatandaşlar da fiyatlardan yakındı

Balık alan vatandaşlardan Yasin Kuşman da hamsi aldığını belirterek, “Bir ay önce 5 liradan aldığım hamsinin kilosunu 10 liradan aldım. Bir kilo aldım. Zaten diğer balıklara bakamıyoruz bile. Genelde Van balığı ya da hamsi alıyoruz. En uygun olanları onlardır aile de kalabalık olduğu için alabalıklar iri olduğundan tercih etmiyoruz. İnşallah fiyatlar düşer” diye konuştu.
Öte yandan balık tezgâhlarında ise hamsi ve Van balığı dışında diğer balık türlerinin çok az olduğu gözlendi.

 


 • Van’da balık tezgahları boş kaldı,

 •     DİĞER YAŞAM HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Siyaset
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Sinema
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.