28 Şubat 2020 Cuma | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun.:. Hakkari,Şemdinli,Çukurca
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

Van YYÜ’den çiftçilere alternatif bitki

29.07.2019 16:03

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi bünyesinde oluşturulan ‘Tıbbı ve Aromatik Bitkiler Bahçesi ile Geofit Bahçesi’nde başarıyla yetiştirilen bitkiler, bölgedeki çiftçilere ek kazanç sağlayacak.

Van YYÜ Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Tunçtürk tarafından üniversite yerleşkesinde 5 yıl önce oluşturulmaya başlanan ‘Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bahçesi ile Geofit Bahçesi'nde 300 civarında birbirinden farklı bitki türü yetiştiriliyor. Yaklaşık 5 dönümlük arazi üzerinde adaçayı, melisa, lavanta, kekik, ekinezya, nane, civanperçemi, sarı kantaron, limon otu, ıtır, hatmi, pelin otu, papatya, lavandin, sinirotu, galega, allium gibi daha birçok bitki türü yetiştirildi. Başarıyla adapte edilen 300 tür bitki, bölge çiftçilerine ek kazanç sağlayacak ve ülke ekonomisine büyük katkı sunacak alternatif bir fikir sunuyor. 

Oluşturulan bahçede incelemelerde bulunan Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, burada Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Tunçtürk'ten bilgi aldı. Daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Rektör Şevli, Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü için tahsis edilen 100 dönümlük arazinin şu an 5 dönümünde deneme amaçlı bitki yetiştirildiğini belirtti. Burada yapılan denemelerin olumlu sonuçlar verdiğini ifade eden Rektör Şevli, “Bu 5 dönümlük arazide tıbbı ve aromatik 300 tür bitki türü yetiştirildi. Burada bitki türlerinin çeşitliliğini artırmak, bahçede deneme yaparak bitki yetiştiriciliğinde maliyeti düşürmek, çiftçilerimize bilgi vermek ve onlara destek olmak amaçlandı. Bu doğrultuda Van YYÜ olarak hem Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz hem de çiftçilerimiz arasında bir köprü oluşturmak istiyoruz. Deneme alanlarımızda ekilen ürünleri A'dan Z'ye çiftçilerimizle paylaşmak istiyoruz” dedi. 

Yaklaşık 5 dönümlük arazide sadece tıbbi ve aromatik bitki yetiştirmediklerini, aynı zamanda ülke ekonomisine katkı sunacak bitkiler de yetiştirmek istediklerine dikkat çeken Tarla Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Tunçtürk ise, “Bu bölgede ülkesel yağ ihtiyacımızı nasıl giderebiliriz diye farklı yağ bitkilerinin burada yetiştirme olanaklarını deniyoruz. Örneğin bu yüzden yağ konusunda önemli bir bitki olan aspir bitkisini yetiştiriyoruz. En büyük sıkıntılarımız hayvansal yem kaynaklarımız. Hayvansal yem kaynakları için silajlık mısır yetiştiriyoruz. Bu bölgede özellikle hayvanların kaba yem ihtiyacının karşılanması için silajlık mısırı tarla şartlarımıza sokmamız ve bunu yaygınlaştırmak için önayak olmak istiyoruz” diye konuştu. 

Van YYÜ Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rüveyde Tunçtürk ise, bahçede yaptıkları çalışmaların amacına ulaştığını belirterek, “Buradaki amacımız, bölgemizin üretim desenine yeni alternatif bir bitki sunmaktı. Bu amacımıza burada yaptığımız adaptasyon çalışmalarıyla ulaşmış olduk. Buranın ayrıca bir önemi ve değeri var. Burada öğrencilerimize teorikte vermiş olduğumuz bilgileri uygulama şansını yakaladık” şeklinde konuştu. 


 • van, bitki,

 •     DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.