7 Ağustos 2020 Cuma | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun .:. Yüksekova Haber,Şemdinli,Çukurca,Hakkari
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

ABD Suudi askerlerini ülkeden atıyor

12.01.2020 19:14

Pentagon, eğitim için ABD'de bulunan Suudi Teğmen Mohammed Şamran'ın üç Amerikan askerini öldürmesi sonrası soruşturmasını çarpıcı bir kararla noktaladı: Aşırılıkçı gruplarla bağlantısı olduğu ve çocuk istismarı içeren fotoğraflar bulundurduğu tespit edilen Suudi askerleri ülkeden atılıyor. Suudilere eğitim de şu an için askıya alındı.

ABD'deki Pensacola Donanma Hava Üssü'nde Suudi Arabistan vatandaşı bir kişi tarafından düzenlene saldırının ardından, Amerikan yönetimiyle Ortadoğu'daki en yakın müttefiklerinden biri olan Suudi Arabistan arasında dikkat çekici bir gerilim patlak verdi. Pentagon, ABD üslerinde eğitim gören tüm Suudi askerlerinin eğitimlerini askıya aldı. Aynı zamanda, aşırılıkçı gruplarla bağlantısı olduğu ve çocuk istismarı içeren fotoğraflar bulundurduğu tespit edilen en az bir düzine Suudi askeri sınırdışı edilecek.

CNN International'ın haberine göre karar, Suudi Teğmen Mohammed Şamran'ın 6 Aralık 2019 günü düzenlediği saldırı sonrası Pentagon tarafından yürütülen soruşturma sonucunda alındı. Suudi askerlerinin eğitimi için ABD'de bulunan Şamran, Pensacola donanma üssünde bir ders sırasında ateş açarak üç Amerikalı denizciyi öldürmüş, sekiz kişiyi yaralamıştı. Şamran'ın kendisi de, polis tarafından olay yerinde vurularak öldürülmüştü.

Pentagon'ın bu saldırıya ilişkin soruşturmasında, ABD'de eğitim gören bazı Suudi askerlerinin aşırılıkçı gruplarla bağlantılı olduğu ve çocuk istismarı içeren bazı fotoğraflar bulundurduğu tespit edildi. CNN'e göre sayıları ‘bir düzineden fazla' olan bu askerler sınırdışı edilecek. Bununla birlikte, ABD'den gönderilecek olan Suudi askerlerinin Şamran'a yardım ettiğine dair bir kanıt bulunmadığı da vurgulandı.

ABD'deki Suudi askerlerinin eğitimi de şu an için askıya alındı. CNN'e göre, bu askerlerin sayısı 850'yi buluyor. (DIŞ HABERLER) •     DİĞER DÜNYA HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.