27 Mayıs 2020 Çarşamba | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun .:. Yüksekova Haber,Şemdinli,Çukurca,Hakkari
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

Araştırma: Wuhan'daki sokağa çıkma yasağı 700 bin yeni vakayı önledi

01.04.2020 17:09

Uluslararası bilim insanlarının yaptığı ortak bir araştırma, korona virüsünün ortaya çıktığı yer olan Wuhan'daki sokağa çıkma yasağı sayesinde 700 bin yeni vakanın önlendiğini tespit etti. Oxford Üniversitesi'nden Christopher Dye, 'Wuhan’da sokağa çıkma yasağı ve OHAL ilan edilmemiş olsaydı, kentin dışında 700 binden fazla yeni vaka olabilirdi' dedi.

Çin, ABD ve İngiltere'den bilim insanlarının Science bilim dergisinde yayımlanan son araştırmasına göre, COVID-19 salgınının ortaya çıktığı yer olan Wuhan'da ilan edilen sokağa çıkma yasağı, hastalığın 700 binden fazla kişiye bulaşmasını önledi. Araştırmada hastalığın ilk ortaya çıktığı Wuhan'da alınan sert tedbirlerin, çevre kentlerde gerekli önlemlerin alınabilmesi için 50 gün zaman kazandırdığı bilgisi yer aldı.

Oxford Üniversitesi'ndeki araştırma grubundan Christopher Dye, salgının tespit edildiği 50'inci gün olan 19 Şubat'ta, Çin'de tespit edilmiş 30 bin vaka olduğunu belirterek, “Wuhan'da sokağa çıkma yasağı ve OHAL ilan edilmemiş olsaydı, Wuhan dışında 700 binden fazla yeni vaka olabilirdi” dedi.

Bilim insanlarının virüsün yayılmasını inceleyen araştırması vaka öykülerinin yanı sıra sağlık kurumları ve cep telefonu operatörlerinden aktarılan vakaların konumlarıyla ilgili verilere dayanıyor.

‘VİRÜSÜN YAYILMASI CİDDİ ÖLÇÜDE SINIRLANDIRILDI'

ABD Penn State Üniversitesinden Biyolog Ottar Bjornstad, cep telefonları sayesinde elde edilen konum bilgilerinin çok geniş veri sağladığını belirterek, “Analizlere göre, 23 Ocak'ta ilan edilen sokağa çıkma yasağıyla birlikte virüsün yayılmasının ciddi ölçüde sınırlandırıldığına” dikkat çekti.

Pekin yönetiminin Wuhan'nın dış dünyayla bağının tamamen koptuğu 23 Ocak kararı çok sert bir önlem olarak değerlendirilmişti. Ancak halihazırda dünya nüfusunun yaklaşık yarısı sokağa çıkma ve sosyal yaşam kısıtlamalarıyla karşı karşıya.

Johns Hopkins Üniversitesi verlerine göre şimdiye kadar 850 bin kişide yeni tip koronavirüs tespit edildi. 40 binden fazla kişi de virüsün yol açtığı solunum yolu hastalığı nedeniyle hayatını kaybetti. (DW Türkçe)


 • Wuhan,

 •     DİĞER DÜNYA HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.