2 Nisan 2020 Perşembe | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun .:. Yüksekova Haber,Şemdinli,Çukurca,Hakkari
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

Asgari ücret zammı iki ayda eridi

25.02.2020 20:05

Türk-İş'in her ay düzenli olarak yaptığı 'açlık ve yoksulluk sınırı' araştırmasına göre dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 257, yoksulluk sınırı ise 7 bin 353 liraya yükseldi. Araştırmada, asgari ücrete yapılan 303 liralık zammın iki ayda eridiğine dikkat çekildi.

Türk-İş, ‘Şubat 2020 Açlık ve Yoksulluk Sınırı' araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Fiyatlardaki artışın çalışanların geçim şartlarını zorladığına vurgu yapılan araştırmada, “Çalışanlar açısından önemli olan enflasyonun nedeninden daha fazla sonucu, yani fiyat artışlarının aile bütçesine olumsuz etkisidir” vurgusu yapıldı.

Türk-İş araştırmasının sonucuna göre:

-Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2 bin 257 TL,

-Gıda harcamasıyla birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 7 bin 353 TL,

-Bekar bir çalışanın ‘yaşama maliyeti' ise aylık 2 bin 744 TL olarak hesaplandı.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI ERİDİ

Raporda, işçi kesiminin katılmadığı, ancak işveren-hükümet temsilcilerinin kararıyla 2020 yılı için belirlenen net asgari ücrette yapılan 303 liralık artışın aile bütçesine katkısının şimdiden iki ayda eridiğine de dikkat çekildi.

Aylık olarak artış gösteren fiyatların yıl toplamında yıpratıcı seviyeye geldiği ifade edilen araştırmada, şu değerlendirmelere yer verildi:

“Sadece mutfak masrafı için yapılması gereken harcama tutarı son bir yılda 228 TL artmıştır. Dört kişilik bir ailenin insan onuruna yaraşır seviyede geçimi sağlayacak toplam harcama tutarı ise son bir yılda 744 TL artmıştır.

Gıda fiyatlarındaki artış, tüketici endeksinin üzerindedir. Türk-İş'in verileri temel alındığında ‘mutfak enflasyonu'ndaki değişim, 2020 Şubat ayı itibariyle şu şekilde oldu;

-Ankara'da yaşayan dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 1,71 oranında arttı.

-Yılın ilk iki ayı itibariyle fiyatlardaki artış yüzde 4,38 oranında oldu.

-Gıda enflasyonunda son on iki ay itibariyle artış oranı yüzde 11,26 oldu.

-Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 14,90 olarak hesaplandı.(Gazete duvar - EKONOMİ SERVİSİ)


 • Asgari,

 •     DİĞER EKONOMİ HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.