25 Ekim 2020 Pazar | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun .:. Yüksekova Haber,Şemdinli,Çukurca,Hakkari
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

Asırlık dut ağacı zamana meydan okuyor

20.09.2020 12:12

Hakkari’nin Çukurca ilçesi Emir Şaban Mahallesinde bulunan tarihi dut ağacı zamana meydan okuyarak ayakta durmaya çalışıyor.

İlçe merkezindeki Cumhuriyet Caddesi üzerinde ve Emir Şaban Camisi karşısında bulunan asırlık dut ağacının 3 nesildir var olduğu biliniyor. Konuyla ilgili bilgi veren 97 yaşındaki Mahfuz Akyüz, "Köken olarak bizler 400 yıl önce atalarımız Irak'tan gelip Çukurca'ya yerleştiklerini biliyorum. Atalarımız buraya yerleştikten sonra meyve ağaçlarını ektiklerini ve aralarında sadece uzun ömürlü olarak bu dut ağacının günümüze kadar geldiğini beliyorum. Babam ve dedelerimin zamanında bu dut ağacının diktiğini tahmin ediyorum" dedi.

Öte yandan Çukurca Belediye Başkanı Ensar Dündar ise "yerleşim olarak ilçenin tarihi bir öneme sahip olduğu belirterek ilçede görülmeye değer bir çok eserin halen mevcut olduğunu belirtti. Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan dut ağacının asırlık bir ağaç olduğunu tahmin ettiğini ifade eden Başkam Dündar, ilçede buna benzer bir çok ağacın koruma altına alınması için gerekli çalışmalara başlayacağını belirtti.


 • Asırlık dut ağacı,

 •     DİĞER YEREL HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.