30 Ekim 2020 Cuma | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun .:. Yüksekova Haber,Şemdinli,Çukurca,Hakkari
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

Baba ile kızı asfaltta sporcu yetiştiriyor

24.09.2020 11:38

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde yıllardır sporla ilgilenen Fikret Ören ve kızı Siti Ören, tüm imkansızlıklara rağmen sporculara kara yolunda kayak antrenmanı yaptırıyor.

Fikret Ören ve kızı Siti Ören, Hakkari'nin Yüksekova ilçesindeki Esendere yolu üzerinde her gün sabah saatlerinde sporcularla kış hazırları kapsamında antrenman yaptırıyor. İdmanları sosyal mesafe kuralına uyarak yapan baba ve kızı, 40 kilometrelik güzergahta sporcularıyla birlikte ter döküyor. İlçede 40 yıla aşkın Fikret Ören, Bayram Ören, Kenan Ören, Şefik Yaşar, İrfan Değenek, Siti Ören, Rojbin Ören ve Erkan Orhan, spor dallarıyla uğraşarak Türkiye ve dünya genelinde derece yapan başarılı sporcular yetiştirmeye devam ediyor.

Fikret Ören: “İyi derece yapmak için yetkililerden kar üstü aracı istiyoruz”

Kayak antrenmanlarını kara yolunda yaptıklarını dile getiren Fikret Ören, “Her şeye rağmen sporcu yetiştiriyoruz. Yüzlerce sporcumuz var. Onlarca milli sporcumuz var. Bunların içerisinde Türkiye kupasına, dünya şampiyonasına ve olimpiyatlara giren sporcularımız var. Yılda en az 130 madalya alıyoruz. Yazın çok iyi şekilde hazırlanıyoruz ama maalesef kış oldu mu kar üstü aracımız olmadığı için iyi bir sonuç getiremiyoruz. Buradan yetkililere sesleniyoruz, sahip çıksınlar ve imkan sağlasınlar. Bizim hazır pistimiz olmadığı için yıllardır hep böyle kara yolunda çalışıyoruz. Yüksekova'da hakikaten çok üst dereceli başarılarımız var. Bizim burada en büyük sıkıntımız kar üstü aracımızın olmayışıdır” dedi.

Siti Ören: “Yüksekova'da 40 yıldır kayaklı koşu yapılıyor”

Kayak koşu antrenörü Siti Ören ise Yüksekova'da 40 yıldır kayaklı koşu yapıldığını belirterek, “İlkel şartlarda çalışıyoruz. Fırsat buldukça kara yolunda tekerlekli kayak çalışıyoruz. Bazı günler yaylada koşu yapıyoruz, bazen de Cilo Dağı'nın eteklerinde çalışıyoruz. Yazın çalışmak için bize sorun olmuyor. Kışın kar ezme aracımız olmadığı için her kar yağışında antrenmanlara ara veriyoruz. Bu spora da bir gün ara verildiği zaman çocukları bir hafta geri götürüyor. Kar ezme aracı istiyoruz” ifadelerini kullandı.
Babası gibi koşu antrenörü olduğunu dile getiren Siti Ören, “Aynı zamanda ailece bu sporu yürütüyoruz. İlk bu sporu babam Yüksekova'da başlattı, bizde sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

Sporcu Orhan Ören de Yüksekova'da uluslararası bir yolda antrenman yaptıklarını söyşeyerek, “Buranın kayaklı koşu kentinin olduğunu tüm Türkiye'ye duyurmak için canla başla çalışıyoruz. Yalnız bu koşullarda bu sporun yapılması zor. Yetkililerden en azından bir kar ezme aracı ya da burada bir kamp eğitim merkezi yapılmasını istiyoruz. Kayak sporunda iyi bir derece çıkarttık ve iyi bir yere gidiyoruz. Çok iyi sporcularımız var. Sporcuların emeğinin boşa gitmemesi için yetkililerden destek bekliyoruz” açıklamasında bulundu.


 • Yüksekova, kayak,

 •     DİĞER YEREL HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.