9 Ağustos 2020 Pazar | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun .:. Yüksekova Haber,Şemdinli,Çukurca,Hakkari
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

Beyaz Saray'daki Ayasofya görüşmesine Trump da katıldı

24.07.2020 12:43

ABD Başpsikoposu Elpidophoros, Ayasofya'nın müzeden camiye dönüştürülmesi konusunda Beyaz Saray'da ABD Başkanı Donald Trump ve Başkan Yardımcısı Mike Pence ile görüştüğünü dile getirdi. Görüşmede Trump'ın, bu kararla ilgili 'memnuniyetsizliğini dile getirdiği' öne sürüldü.

Yunan Ortodoks Kilisesi'nin Ayasofya'nın müzeden camiye dönüştürülmesine karşı girişimleri sürüyor. ABD Başpsikoposu Elpidophoros, Beyaz Saray'da ABD Başkan Yardımcı Mike Pence ise Ayasofya konusunda bir görüşme gerçekleştirdi. Yunan devlet ajansı ANA ise görüşmeye kısa süreliğine Başkan Trump'ın da katıldığını aktardı.

‘TRUMP MEMNUN DEĞİL'

ANA'da yer alan haberde Trump'ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ayasofya'yı camiye dönüştürme kararıyla ilgili ‘memnuniyetsizliğini dile getirdiği' öne sürüldü. Trump'ın ‘insan hakları ve özellikle Türkiye'deki azınlıkların dini özgürlüklerinin korunması konusunda endişeli olduğu' belirtildi. Haberde ayrıca, Trump'ın ‘derhal gerekli müdahalelere devam edeceğini' söylediği iddia edildi. 

‘DİNİ ÖZGÜRLERİN GÜVENLİĞİNDEN ENDİŞE DUYUYORUZ'

Görüşmenin ardından Başpsikopos Elpidophoros, Twitter paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Başkan Trump ve Pence ile Beyaz Saraya'da görüştüğüm için minnettarım ve Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesi konusunda duyduğumuz dehşetin yanı sıra Ekümenik Patrikhanesi'nin ve dini özgürlüklerin güvenliğinden duyduğumuz kaygıları da görüştük” ifadelerini kullandı. 

Görüşmenin ardından ‘ABD'nin Yunan Ortodoks Kilisesi'yle beraber olduğunu' dile getiren Pence'in paylaşımında ise şu ifadelere yer verildi: “Başpiskoposun dediği gibi, bugün ABD, Ayasofya'nın tüm inançlardan insanlar için bir ilham kaynağı olarak erişilebilir kalması konusunda Yunan Ortodoks Kilisesi ile birlikte duracak.” (DIŞ HABERLER)


 • Saray, Ayasofya,

 •     DİĞER DÜNYA HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.