30 Ekim 2020 Cuma | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun .:. Yüksekova Haber,Şemdinli,Çukurca,Hakkari
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

Birleşmiş Milletler'den uyarı

13.10.2020 12:06

Birleşmiş Milletler Afet Riskini Azaltma Ofisi'nin raporunda, son 20 yılda doğal afetlerin iki kat arttığı kaydedildi. İklim değişikliğinin aşırı hava olaylarını tetiklediği belirtilen raporda, 'Tek evimizi milyonlarca insan için yaşanmaz bir cehenneme çevirdiğimize dair bilimsel kanıtlara rağmen, isteyerek kendi yıkımımızın tohumlarını ekmeye devam etmemiz şaşırtıcı' denildi.

Birleşmiş Milletler (BM), siyasi liderlerin gezegenin milyonlarca insan için 'yaşanmaz bir cehenneme' dönüşmesini engelleyemediğini duyurdu. BM Afet Riskini Azaltma Ofisi'nin (UNDRR) hazırladığı raporda, son 20 yılda doğal afetlerin sayısının neredeyse iki kat arttığı ve bunun sebebinin iklim değişikliği olduğu kaydedildi.

Raporda, 2000-2019 yılları arasında 7 bin 348 büyük doğal afetin gerçekleştiği ve bu doğal afetler nedeniyle 1.23 milyon kişinin öldüğü aktarıldı. 4.2 milyar insanı etkileyen felaketlerin küresel ekonomiye 2.97 trilyon dolara mal olduğu belirtildi.

UNDRR raporunda, "Tek evimizi milyonlarca insan için yaşanmaz bir cehenneme çevirdiğimize dair bilimsel kanıtlara rağmen, isteyerek ve bilerek kendi yıkımımızın tohumlarını ekmeye devam etmemiz şaşırtıcı" ifadelerine yer verildi. BM ofisi, son hesapların 1980-1999 yılları arasında kaydedilen 4212 doğal afeti geride bıraktığını söylerken, keskin artışa iklim değişikliğinden kaynaklanan sel, kuraklık ve fırtına gibi aşırı hava olaylarının sebep olduğunu ve aşırı sıcaklığın 'ölümcül' olduğunu aktardı.

Hükümetleri iklim felaketlerini önlemek için yeterinde çaba sarfetmediğini söyleyen UNDRR Başkanı Mami Mizutori, yaklaşan ve olası doğal afetlere daha iyi hazırlık yapılması için çağrıda bulundu. Belçika merkezli Afetlerin Epidemiyolojisi Araştırma Merkezi'nden Debarati Guha-Sapir, aşırı hava olaylarının önümüzdeki 20 yıl içinde aynı oranda artmaya devam etmesi halinde 'insanlığın geleceğinin gerçekten çok kasvetli göründüğünü' söyledi. (DIŞ HABERLER) •     DİĞER DÜNYA HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.