2 Haziran 2020 Salı | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun .:. Yüksekova Haber,Şemdinli,Çukurca,Hakkari
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

Buldan: HDP'de hedef sandığa gitmeyen 200 bin seçmen

31.05.2019 13:38

İstanbul seçimi için sahaya inmeye hazırlanan HDP Eş Başkanı Pervin Buldan, “Kurgumuzu AKP'ye kaybettirmek ve demokrasi güçlerinin kazanması” üzerinden yaptık. İstanbul açısından HDP'nin tavrı nettir. Kafalarda herhangi bir şüphe ve soru işareti olmaması gereken en net parti HDP'dir” dedi. İstanbul’da HDP tabanında oy kullanmayan 200 bin kadar seçmeni sandığa götürmek için çalışacaklarını söyleyen Buldan, İmamoğlu’nun 250 bin gibi bir oy farkıyla kazanacağını düşündüğünü söyledi.

23 Haziran'da yenilenecek İstanbul seçimi için HDP de sahaya iniyor. HDP Eş Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli'nin öncülüğünde il-ilçe örgütü ve milletvekillerinin katılacağı kampanya gelecek hafta başlayacak.

İstanbul seçimleriyle ilgili “AKP'ye kaybettirmek, demokrasi güçlerine kazandırmak” tavrının net olduğunu belirten HDP Eş Başkanı Pervin Buldan, “Bizim tabanımızda 31 Mart seçimlerinde sandığa gitmeyen yaklaşık 200 bin seçmenimiz var. Biz o seçmenimizi de sandığa götürmek üzerinden bir çalışma başlatıyoruz” dedi.

HDP Eş Başkanı Pervin Buldan, Meclis'te aralarında Gazete Duvar'ın bulunduğu bir grup gazeteciyi kabul etti. Buldan'ın sorulara yanıtları şöyle oldu:

Açlık grevi ve ölüm oruçları bitirildi. Hakkari Milletvekili Leyla Güven ve açlık grevi yapanların sağlık durumları nasıl? Tedavileri başladı mı?

Leyla Hanım'ın tedavisi başladı, uzun süre de devam edecek. Kaslar tamamıyla erimiş, artık kemikler ağrımaya başlamıştı. Doktorların söylediğine göre 15 gün hastanede yatacak. Kasların erimesi kalbe de zarar vermiş, kalıcı bir şey yok gibi görünüyor. Kaslar ne zaman yerine gelir bilmiyoruz. Fizik tedaviye ihtiyacı var gibi görünüyor.

Hakkari Milletvekili Leyla Güven henüz yemin etmedi. Yemin için bir planlama var mı?

Milletvekili sıfatını kazanmak için yemin etmesi gerekiyor. Şu anda böyle bir şey hiç konuşmadık. Sağlığı yerine gelsin onu da planlarız. Ölüm orucu yapanların bazılarında kan kusma gibi olumsulzuklar başlamıştı. Onların da tedavi süreçleri başladı, ilgileniyoruz. Sıkıntılı 1-2 cezaevi vardı onun dışında bütün cezaevlerinde tedaviler başladı. Kimi hastaneye sevkedildi, kimi cezaevinde doktorlar tarafından tetkikleri yapıldı, bir iki yer dışında çok olumsuz yansıyan bir şey yok.

ÖCALAN'A GÖRÜŞ İZNİNİN SEÇİMLERLE ALAKASI YOK

Öcalan'la görüş izni çıkmasının ardından açlık grevleri bitti. Yıllar sonra gelen bu kararı nasıl değerlendiriyorsunuz? Seçimle ilişki kuruldu!

Seçimlerle alakası olmayan bir şey. Çok büyük bir mücadele verildi. Avukatlarıyla 8 yıldır görüştürülmüyordu. İşte açlık grevleri, annelerin eylemleri, sokaktaki hareketlilik… Biz hep hukuki yönden tuttuk. Aile, avukat görüşü temel bir hak. Biraz oraya bağlıyoruz açıkçası. Yasağın kaldırılmasıyla avukat görüşü başladı. İstanbul seçimleriyle, tırnak içinde “AKP böyle düşünmüş olabilir” ama, bize göre böyle bir şey yok. Ne bizim cephemizde ne İmralı Adası'ndan böyle bir şey yok.

ÖCALAN AVUKAT GÖRÜŞÜ TAMAMEN HUKUKİ SÜREÇLE İLGİLİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin de avukat görüşünü olağan karşılaması “çözüm sürecine mi evriliyor” yorumlarına yol açtı…

Yok, çözüm süreci de başta olmak üzere şu anda böyle bir şey gündemde değil. Çözüm süreciyle de alakalı değil, İstanbul seçimleriyle de alakalı değil. Tamamiyle hukuki bir süreçle bağlantılı olarak temel hak ve özgürlükler bağlamında olması gereken bir şey üzerinden aile ve avukat görüşü söz konusu. Zaten anneler de, açlık grevine girenler de farklı bir talepte bulunmadı. Yasal hakları kendisine verilsin, Adalet Bakanlığının kendi çıkardığı yasalara uyması istendi. Tesadüf de olabilir. Ama bu kadar eylem vardı. Ölüm oruçları, açlık grevleri zorluyor tabii, o yüzden biz öyle bir bağlantı kurmadık.

Öcalan'ın ilk avukat ziyareti sonrası verdiği mesajda Suriye vurgusu dikkat çekti. Bu konuda bir görüşme olabilir mi?

Biz devletle Sayın Öcalan'ın görüşme yapıp yapmadığını bilmiyoruz. Kendisi de bu konuda bir şey söylemiyor. Fakat Suriye meselesi, bizim görüşme yaptığımız dönemlerde de çok gündeme gelen ve özelikle Sayın Öcalan için “hep kırmızı çizgimizdir” dediği bir meseledir. Oradaki Kürtlerin statüsü, elde etmiş olduğu kazanımlar ve oraya yapılan müdahale, bütün bunlar kabul edilir değil. Sayın Öalan da hep böyle söyledi, Kürtler de böyle yaklaşıyor. Suriye önemli. Bu süreçte Türkiye'nin uyguladığı politika yanlış. Bir çıkmazın içerisinde açıkçası. Türkiye bu çıkmazın içerisinden en az zararla nasıl çıkabilir belki bunların üzerinden bir değerlendirme yapmak gerekiyor. O yüzden Öcalan'ın da perspektifleri, görüşleri, düşünceleri önemli bence. Fakat kendileri görüşüyor mu bunu bilmiyoruz. Özellikle ilk avukat görüşünde Suriye ile ilgili vermiş olduğu mesaj önemli.

Öcalan'ın mesajında YPG'ye dönük Türkiye'nin hassasiyetlerine de duyarlı olunması mesajı vardı…

Öyle, Türkiye'nin de dikkate alınması mesajı vardı. Görüşmelerin olup olmadığını bilmemekle birlikte esas kritik nokta Suriye.

HDP'NİN İSTANBUL TAVRI NETTİR

İstanbul seçimine dönük son grup toplantısında net bir mesaj verdiniz ama yine de HDP'nin tutumuna dair şüpheler dile getiriliyor.

Niye şüphe var? Bu kadar açık mesaj veren bir partiyiz. Bu hafta itibariyle artık sahaya da iniyoruz İstanbul'da. Ben de Sezai (Temelli) Başkan da milletvekillerimiz, il örgütümüz de bir bütün olarak kampanya süreci başlatıyoruz. 23 Haziran'a kadar bütün il, ilçe örgütlerimizle birlikte, bölge milletvekillerimizle birlikte İstanbul'da seçim kampanyası yapacağız. Bizim burada açık ve net bir tavrımız var. Kurgumuzu AKP'ye kaybettirmek ve demokrasi güçlerinin kazanması üzerinden yaptık. O yüzden İstanbul açısından HDP'nin tavrı nettir. Bu dönem açısından kafalarda herhangi bir şüphe ve soru işareti olmaması gereken en net parti HDP'dir.

HEDEF SANDIĞA GİTMEYEN 200 BİN HDP'Lİ

31 Mart'ta olduğu gibi bu seçimde de Kürt oylarının kilit olacağı konuşuluyor. İktidar kanadında çok sayıda “Mele”nin (Din adamı) İstanbul'a taşındığı söyleniyor. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

31 Mart'ta AKP'nin kendi tabanında oy vermeyen Kürtler var. Biraz onları motive etmek, sandığa götürmek için bir çalışma başlatmışlar diye duydum. Bizim tabanımızda 31 Mart seçimlerinde sandığa gitmeyen yaklaşık 200 bin seçmenimiz var. Biz o seçmenimizi de sandığa götürmek üzerinden bir çalışma başlatıyoruz. Var olan ya da oy kullanan seçmen artı oy kullanmayan 200 bin seçmen.

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN


 • HDP, Seçim,

 •     DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.