7 Nisan 2020 Salı | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun .:. Yüksekova Haber,Şemdinli,Çukurca,Hakkari
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

CHP ve İYİ Parti'den sokağa çıkma yasağına yeşil ışık

26.03.2020 17:13

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun ülke genelinde sokağa çıkma yasağı önerdiği ama iktidarın reddettiği iddia ediliyor. CHP ve İYİ Parti bu iddialara yanıt isterken bu yönde alınacak bir karara da yeşil ışık yaktı.

Türkiye'de ilk korona virüsü vakasının açıklandığı 11 Mart'tan bugüne, geçen iki haftada vaka sayısı 2 bin 433'e çıktı, can kaybı da 59'a yükseldi. Vaka sayısı ve ölüm oranlarının hızla yükselmesi Türkiye genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi yönünde çağrıları da beraberinde getirdi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, Meclis'te yaptığı açıklamada, Bilim Kurulu'nun salgını önlemek için sokağa çıkma yasağı istediğini, ancak hükümetin bunu kabul etmediğini iddia etti, “Tedbirler daha da artırılmalı, daha radikal tedbirler alınmalı, sokağa çıkmaya sınırlama getirilmeli” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da İstanbul için sokağa çıkma kısıtlaması isteyerek, “Hükümetten, kademeli, kontrollü bir sokağa çıkma konusunda çalışma bekliyoruz” açıklaması yaptı.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç da Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu'nun sokağa çıkma yasağı önerdiği ama kabul edilmediği iddiasını hatırlatarak bu iddianın doğru olup olmadığını sordu.

‘EN SERT ÖNLEMLER ALINMALI'

Özkoç'a, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu'nun sokağa çıkma yasağı çağrısı ve CHP'nin bu konuda tutumu soruldu. “Açıklanan rakamların Türkiye'deki gerçek vaka sayısını bildirmediğini ifade eden Özkoç, test sayısı arttıkça vaka sayısının arttığına dikkat çekti. “Türkiye'nin birinci gündemi diğer ülkelerin yaptığı gibi bu hastalığa yakalanmamak için en sert önlemleri almaktır” diyen Özkoç şunları söyledi:
“Sokağa çıkmayın, memur görevde, işçi fabrikada, esnaf tezgahının başında… Bunlar ciddi değil. Yetki belediye başkanlarında değil illerle ilgili yetki valilerde. Türkiye Cumhuriyeti ile ilgili yetki iktidardadır. İktidar Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri doğrultusunda ve dünyada yaşananları da göz önüne alarak bunu bir an önce düşünmeli ve gerçekleştirmelidir. Türkiye için 3 hafta, 4 hafta bunu telafi edebilmek mümkündür. Ama salgın önlenemez boyuta gelirse ve Türkiye ekonomik yönden alınmayan tedbirlerle eğer bir bilinmezliğe sürüklenirse o zaman ülkemiz için gerçekten düşündürücü bir dönem başlar. Bunun için sözlerinizin karşılığı olmalı. Evden çıkmayın diyorsanız evden çıkmayacakları yaşam güvencesini hem sağlık açısından hem de ekonomik açıdan karşılamalıyız.” (Gazete Duvar)


 • Yasak, CHP, İYİ Parti,

 •     DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.