4 Aralık 2020 Cuma | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun .:. Yüksekova Haber,Şemdinli,Çukurca,Hakkari
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

Çin aşısının ilk iki fazı başarılı oldu

18.11.2020 15:51

Çin şirketi Sinovac'ın Türkiye'de de denenen korona aşısı CoronaVac'ın ilk iki faz test sonuçları açıklandı. Buna göre aşı, ilk denemelerde hızlı bir bağışıklık kazandırdı. Aşının üçüncü faz denemeleri Türkiye, Brezilya ve Hindistan'da devam ediyor.

Çin şirketi Sinovac'ın denemeleri Türkiye'de de yapılan CoronaVac adlı Covid-19 aşısından iyi haber geldi. Sinovac, aşının Çin'de yapılan birinci ve ikinci faz testlerinin sonuçlarına göre güvenli olduğunu, yaklaşık 700 kişi üzerinde yapılan denemelerde hızlı bir bağışıklık sağladığını açıkladı.

ÇİN'DE YAPILAN DENEMENİN SONUÇLARI

CoronaVac'ın testlerinin ara sonuçları, Lancet dergisinde de yayımlandı. Buna göre aşının birinci ve ikinci faz denemeleri, nisan ve mayıs ayları arasında, 700 sağlıklı yetişkin üzerinde yapıldı. Randomize kontrollü denemede, Covid-19 geçmişi olmayan bu gönüllüler üç gruba bölündü. Bir gruba düşük dozda aşı, ikinci gruba yüksek dozda aşı, üçüncü gruba da plasebo verildi.

ANTİKOR SEVİYELERİ TARTIŞMALI

Denemelerin sonuçlarına göre, aşının gönüllüler üzerinde olumsuz bir etkisine rastlanmazken, dört hafta içinde bağışıklık görüldü. Ancak bu kişilerde gelişen antikor seviyesinin, Covid-19 geçiren kişilerdekinden düşük olduğu belirtildi.

'İKİ DOZ, DÖRT HAFTADA BAĞIŞIKLIK GETİRDİ'

Lancet'te yayımlanan makalede, "Bulgularımıza göre, CoronaVac, 14 günlük arayla verilen iki dozun ardından dört hafta içinde hızlı bir antikor tepkisi sağlayabiliyor. Bu durum, aşıyı acil kullanım için uygun hale getiriyor" denildi. 

Çin aşısı CoronaVac'ın üçüncü faz denemeleri, şu an Türkiye, Hindistan ve Brezilya'da devam ediyor.

Diğer öne çıkan aşı adaylarından da geçtiğimiz hafta olumlu haberler gelmişti. Üçüncü faz denemelerinin ara sonuçları açıklanan BioNTech/ Pfizer aşısının yüzde 90, Moderna firmasının aşısının yüzde 94.5, Rus aşısı Sputnik V'in de yüzde 92 oranında etkili olduğu açıklanmıştı. (DIŞ HABERLER) •     DİĞER DÜNYA HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.