2 Temmuz 2020 Perşembe | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun .:. Yüksekova Haber,Şemdinli,Çukurca,Hakkari
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

Esad'la Kürtler arasında buğday gerilimi

12.06.2019 10:59

Suriye'nin kuzeydoğusundaki çiftçiler, Şam yönetimi ile bölgeyi kontrol eden Kürtler arasında kaldı. Haseke'de sekiz yıldır ilk kez bereketli mahsul alınırken, buğday taraflar arasında bir siyasi pazarlık kozuna dönüştü.

Suriye'de Esad yönetimi ile ülkenin yaklaşık yüzde 30'unu kontrol eden Kürtler arasında, kuzeydoğudaki Haseke vilayetinde yetiştirilen buğday nedeniyle bir gerilim yaşanıyor. Art arda geçen kurak yıllar ve sekiz senedir devam eden iç savaşın ardından uzun süre sonra ilk kez bereketli mahsul bekleyen bölgedeki çiftçiler, AFP ajansının haberine göre bu kez de Kürt makamlarıyla Şam rejimi arasında kalmış durumda.

‘EN YÜKSEK FİYATI VERENE SATACAĞIZ'

AFP'ye konuşan çiftçi Adil Osman, “Ekmek teknelerinin siyasi pazarlık kozuna dönüştürülmesinden” rahatsız olduğunu dile getiriyor. İki tarafın da tatmin edici bir fiyat teklif etmemesinden şikayetçi olan Osman, mahsullerini en yüksek fiyatı verene satacaklarını ifade ediyor.

Suriyeli Kürtler, bir kilo buğday için yaptıkları teklifi geçen ay yüzde 7 artırarak 160 Suriye lirasına (Yaklaşık 2 TL) çıkardı. Ancak bu fiyat, Esad yönetiminin önerdiği 185 Suriye lirasının altında. Her ne kadar çiftçiye elindeki mahsul için daha yüksek fiyat öneren taraf Şam yönetimi olsa da Suriyeli Kürtler, kontrolleri altındaki bu bölgeden buğday çıkışına izin vermeyeceklerini ifade ediyor.

‘ŞAM NİFAK TOHUMU EKMEYE ÇALIŞIYOR'

Bölgedeki Kürt yönetiminin tahıl işlerinden sorumlu yetkilisi Salman Bardo, rejimin “Halk ile özerk yönetim arasına nifak tohumu ekmek için daha yüksek fiyat teklif ettiğini” öne sürüyor. Bardo, Suriye'nin kuzeydoğusundaki tahılın Şam tarafından ülkenin diğer bölgelerine götürülmesine “izin vermeyeceklerini” söylerken, bunu nasıl yapacakları konusunda ayrıntı vermiyor.

Suriye hükümetinin Haseke'deki tarım ofisinin başında bulunan Amir Sello ise vilayetteki hasadın büyük bölümünü satın alacaklarından emin. Sello, “Cazip tekliflerimiz, yetiştiricilerin, hükümet tarafından kurulan tahıl alım merkezlerine akın etmesini sağlayacak” dedi.

‘BUĞDAY ŞAM'A GİDERSE GIDA KRİZİ YAŞANIR'

Taraflar arasındaki buğday savaşını yorumlayan Suriye uzmanı Fabrice Balanche, “Kürtler, buğdayın dışarı çıkmasını istemiyor. Çünkü mevcut üretim yerel halka ancak yetiyor” ifadelerini kullandı. Balanche, Buğday'ın Şam'a gitmesinin, Kürtlerin kontrolündeki bölgede gıda krizine yol açacağını söyledi.

Bir başka Suriye uzmanı Nicholas Heras ise “Esad'ın, Batı Suriye'de kontrol ettiği bölgelerde ekmek krizini önlemek” için Kürtlerin elindeki kuzeydoğu bölgesinde yetişen tahıl ürünlerine ihtiyacı olduğunu belirtti. Heras'a göre, Suriye savaşında bundan sonra buğday “güçlü bir silah” olacak. Suriyeli Kürtler ve müttefiki ABD'nin “bu silahtan ciddi oranda stoka sahip olduğunu” belirten Heras, “Bu, Esad rejimi ve dolayısıyla Rusya üzerinde baskı yaratmak ve BM öncülüğündeki diplomatik süreçte taviz vermeleri için kullanılabilir” dedi.

Suriye'nin kuzeydoğusunun geleceği konusunda Kürtlerle rejim arasında şu ana kadar yapılan görüşmelerde sonuç alınamadı. Ayrıca Suriye çapında barış sağlanması için BM öncülüğünde yürütülen müzakereler de ülkedeki savaşı sonlandırmayı başaramadı. (DW Türkçe)


 • Buğday,

 •     DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.