29 Mayıs 2020 Cuma | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun .:. Yüksekova Haber,Şemdinli,Çukurca,Hakkari
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

Fransa Türk liselerine karşı

10.05.2019 13:43

Fransa, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ülkede Türk liseleri açmak istediği iddiasını tartışıyor. Fransa Eğitim Bakanı Blanquer, 'Türkiye, İslamcı ideolojinin etkisini getirme arayışında' diyerek bu adıma karşı olduklarını ilan etti. Fransız bir yetkili ise Türk yetkililerin 'Fransa’da Türk liselerine sorun çıkarılırsa Ankara’nın Türkiye’deki Fransız liselerine sorun çıkartma' tehdidinde bulunduğunu söyledi.

Fransa Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Fransa'da Türk liseleri açmak istediğine dair Le Figaro gazetesi tarafından ortaya atılan iddia hakkında konuştu. Blanquer, bu fikre sıcak bakmadıklarını açıklayarak ‘Türkiye'nin bu liseler aracılığıyla İslamcı ideolojiyi Fransa'ya taşımak istediğini' savundu.

Fransız basınına konuşan Blanquer, “Türkiye, İslamcı ideolojinin etkisini getirme arayışında, biz bu tür girişimlerin ilerlememesi için çok dikkatli olacağız. Fransa bu girişimler için açık bir alan olamaz” dedi. Fransız bakan, “Bu ülkede herkesin uyması gereken Cumhuriyet kuralları var. Bu konudaki endişelerimizi Türk muhatabıma da ilettim” ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE'DEKİ FRANSIZ LİSELERİNE SORUN ÇIKARILACAK' İDDİASI

Konuyla ilgili Euronews'e konuşan bir Fransız Eğitim Bakanlığı yetkilisi ise Türk yetkililerle yapılan görüşmelerde ‘Fransa'da Türk liselerinin kurulmasına sorun çıkartılması halinde Ankara'nın da Türkiye'deki Fransız liselerinin çalışmasına sorun çıkartma' tehdidinde bulunduğunu söyledi. Ankara ve İstanbul'da doğrudan Fransız eğitim sistemiyle uyumlu iki lise bulunuyor.

Le Figaro gazetesi, Erdoğan'ın Fransa'da ‘İslam'ın ve doğru cihadın öğretilmesine ağırlık verecek' Türk liseleri açmak istediğini yazmıştı. Gazete, hükümetin bu fikre muhtemelen sıcak bakmayacağını ifade etmişti. (Sputnik)


 • Fransa,

 •     DİĞER DÜNYA HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.