25 Mayıs 2020 Pazartesi | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun .:. Yüksekova Haber,Şemdinli,Çukurca,Hakkari
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

HDP İstanbul kararını bir hafta içinde açıklayacak

13.05.2019 13:01

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında partisinin “İstanbul seçimleri için kararı bir hafta içerisinde vereceğini' söyledi. Oluç, İYİ Parti ve MHP'ye seslenerek, “‘Öcalan avukatlarıyla görüşebilmeli, hukuk uygulanmalı’ cümlesini kurmak sizin açınızdan bu kadar zor mu?” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Meclis'te düzenlediği basın toplantısıyla gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Oluç, MYK ve PM toplantılarını gerçekleştirdiklerini, İstanbul kararı için henüz sürecin tamamlanmadığını söyledi.

Oluç, İstanbul seçimlerine ilişkin “HDP'nin nerede durduğu” yönündeki soruya şu yanıtı verdi: “HDP'nin kurulları var ve bu kurullar demokratik tartışma geleneğine sahip kurullardır. Bu kurullar toplanır, tartışır ve karar alır. Bunlardan biri MYK'dir. MYK toplanmış ve tartışmıştır. Belli bir yol haritası üzerinde mutabakat sağlanmıştır. MYK tek kurul değildir, diğer taraftan PM var. PM de toplandı ve tartıştı. MYK ve Meclis Grubu birlikte toplantı halinde şu anda. Orada da tartışılacak. Son olarak da İstanbul'da il ve ilçe örgütü yöneticilerimizle ve seçim çalışması yürüten komisyonlarla birlikte bir toplantı olacaktır. Bütün bu tartışmalar bittikten sonra da HDP yetkili ağızlarından açık bir şekilde deklare edilecektir. Olağan bir süreç işlemektedir. Çok yavaş işliyor diyebilirsiniz ama 1 hafta içinde hepsi tamamlanmış olacaktır. Bugün gene dijital medyada gördüm. ‘Türk vekillerle Kürt vekiller anlaşamadı' diye bir haber vardı. Gülüp geçiyoruz bu haberlere. Türk ya da Kürt vekiller ayrımı yok kendi içimizde. Hepimiz HDP vekilleriyiz. Bu hafta sonunda net bir şekilde kamuoyuyla paylaşılacaktır.”

Oluç, 301 maden işçisinin yaşamını yitirdiği Soma faciasının yıldönümü nedeniyle yaşamını yitiren madencileri anarak konuşmasına başladı. Oluç, “Az maliyet çok kar, az zamanda çok çalıştırma anlayışı nedeniyle bu katliam yaşanmıştı. Madenlerde özelleştirme, taşeronlaştırma, rödovans, sendikasızlaştırma ve kölelik koşullarında çalıştırma sistemi nedeniyle bu katliam yaşanmıştı. Aradan 5 yıl geçti bu konuda adalet sağlandı mı sorusunun yanıtı tek telime hayır” dedi.

‘MUHALEFET İÇİN AÇIKLAMA YAPMAK BU KADAR ZOR MU?' 

Oluç, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle devam eden açlık grevlerine de dikkat çekti. Oluç, Adalet Bakanlığı'na “İmralı'da bulunan hükümlüler için de kullanılabilir hale getirin” çağrısı yaparken, “İyi Parti'ye, CHP'ye sormak istiyoruz. ‘Öcalan avukatlarıyla görüşebilmeli, hukuk uygulanmalı' cümlesini kurmak sizin açınızdan bu kadar zor mu?  MHP Genel Başkanı Bahçeli bile, ki pozisyonu belidir, avukat görüşünün yapılabilmesi konusundaki görüşünü beyan etti. Siz muhalefet partisisiniz. Hukuk ve demokrasi konusundaki çifte standardınıza ne zaman son vereceksiniz.” dedi.

Oluç, ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Muhalefetin adım atması gerektiği ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin “Öcalan'ın avukatlarıyla görüşmesi gerektiği yönündeki açıklamasını samimi buluyor musunuz?” sorusuna Oluç, şu yanıtı verdi: “Biz bütün muhalefet partilerinin ve iktidar partisinin Türkiye'deki hukuka, anayasaya, hükümlü halklarına ve uluslararası sözleşmelere uygun davranması gerektiğini düşünüyoruz. Bahçeli'nin sözü buna işaret eden bir sözdür. Muhalefet partilerinin de hükümlü haklarına sahip çıkması konusunda yanı cesareti göstermesi gerektiğini düşünüyoruz.” (Gazete Duvar) •     DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.