27 Kasım 2020 Cuma | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun .:. Yüksekova Haber,Şemdinli,Çukurca,Hakkari
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

HDP'li Zeydan, Yüksekova'da elektrik direklerinin yıkılmasını meclise taşıdı

04.01.2016 18:04

Hakkari HDP Milletvekili Abdullah Zeydan, Yüksekova'da elektrik direklerinin yıkılmasını ve HDP, DBP'li yönetici, Belediye Eşbaşkanları ve üyelerinin tutuklanma durumunu meclis gündemine taşıdı.

YÜKSEKOVAGÜNDEM

Hakkari HDP Milletvekili Abdullah ZEYDAN, Yüksekova'da elektrik direklerinin yıkılmasını ve HDP, DBP'li yönetici, Belediye Eşbaşkanları ve üyelerinin tutuklanma durumunu meclis gündemine taşıdı.

HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan; "30.12.2015 tarihinde, Hakkari ilinin Yüksekova ilçesinde kolluk güçlerinin; “barikat operasyonu” adı altında kimi mahallelerdeki elektrik direklerini yıktıkları medyaya yansımış, aynı zamanda mahalle sakinlerinin ifadeleriyle de bu durum teyit edilmiş ve kamuoyu ile paylaşılmıştır. Bölgenin çetin kış şartları göz önünde tutulduğunda, kolluk güçlerinin bu ve benzeri davranışlarının, bölge halkını cezalandırmak için yaptığı görülmektedir. Güvenlik güçlerinin halkın canına ve malına karşı gösterdiği bu hasmane yaklaşımlar, bölgenin genelinde yaygınlaştırıldığı göz önünde tutulduğunda bu durumun sadece Hakkari yöresinde uygulanan bir politika olmadığı, adeta bölge halkının genelini cezalandırmak için bu tür durumların yaygınlaştığı görülecektir. Bu ve benzeri durumlar,yasaların iktidar eliyle devlet şiddetinin zeminine dönüşmesine neden oluyor." dedi. 

Zeydan; bu bağlamda;

1-Elektrik direkleri ve su kaynaklarına zarar verilmek suretiyle bölge ve yöre halkının en temel ihtiyaçlarını gideremeyecek duruma getirilip göçertilmesi mi amaçlanmaktadır?
2-Son günlerde, bölge halkının en temel yaşamsal faaliyetlerine dönük kolluk güçlerince yapılan bu saldırıların, medyaya sızan ve Genelkurmay Başkanlığı'nda planlandığı söylenen “Çökertme Planı” ile ilgisi nedir?
3-Görüntülerde açık bir şekilde elektrik direklerine zarar veren kolluk güçleri hakkında herhangi bir hukuki işlem başlatılmış mıdır?Başlatıldıysa, soruşturma ne aşamadadır?
4-Hükümetleriniz döneminde bölge ve yöre halkının maddi ve manevi değerlerini pervasızca tahrip eden kolluk güçlerinden kaç tanesi hakkında gereken cezai işlem yapılmıştır?

videoic

HDP, DBP'li yönetici, Belediye Eşbaşkanları ve üyelerinin tutuklanma durumunu da meclis gündemine taşıyan Zeydan," 7 Haziran seçimleriyle beraber HDP'nin büyük bir oy farkıyla seçimi kazandığı yerlerde partimizin yönetici, çalışanları ve DBP'li belediye Eşbaşkanlarıyla, il ve belediye meclis üyeleri toplu bir şekilde hukuksuzca tutuklamalarla karşı karşıya bırakılmıştır. Özellikle AKP iktidarının 1 Kasım seçimlerinden sonra tekrar tek başına iktidara gelmesiyle bu durum, daha fazla vuku bulmuştur. Toplum nezdinde de HDP düşmanlığı yapmak ve bu düşmanlığı körüklemek dışında herhangi bir toplumsal barış dili kullanmayan siyasi iktidar, HDP'yi açık hedef haline getirmiştir. Seçilmişlere yapılan bu hukuksuz hedef göstermeler, onların tutuklamalarına neden olmuştur. Bu hedef göstermeler, siyasi iktidarın 2009 yılında el ele verdiği yapılarla başlattıkları siyasi soykırım operasyonlarının devamı niteliğini taşımaktadır. 7 Haziran ve 1 Kasım seçimleriyle beraber karşılarında gördükleri güçlü HDP direncini kıramayan siyasal iktidar, HDP'li siyasetçilerin toplum nezdindeki olumlu imajlarını kırmak için siyasi soykırım operasyonlarına devam etmektedir." dedi.

Zeydan; Bu bağlamda;

7 Haziran seçimlerinden sonra gözaltına alınan veya tutuklanan HDP'li yönetici, HDP çalışanı ve HDP üyesi kaç kişi vardır?
Tutuklanan DBP'li yönetici ve çalışanları, il, ilçe ve belde belediye eşbaşkanları, il genel meclis üyeleri, belediye meclis üyeleri sayısı kaçtır?
DBP'de demokratik bir şekilde siyaset yapanlar, seçilmişler hangi kıstas ve nedenlerden dolayı tutuklanmaktadır?
Türkiye'de 30 Mart 2014 yerel seçimlerinden sonra gözaltına alınan veya tutuklanan belediye başkanları/eşbaşkanlarının siyasi partilere göre dağılımı nedir?


 • abdullah zeydan,

 •     DİĞER SİYASET HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.