7 Temmuz 2020 Salı | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun .:. Yüksekova Haber,Şemdinli,Çukurca,Hakkari
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

HDP Milletvekili Dede, VEDAŞ'ın Hakkari'deki uygulamalarını sordu

01.12.2019 11:26

HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede, VEDAŞ'ın kayıp kaçak denetimleri ile ilgili uygulamalarını Enerji Bakanı Fatih Dönmez'e sordu.

Hakkari Milletvekili Sait Dede Van Elektrik Dağıtım A.Ş. nin Hakkari ve ilçelerinde kayıp ve kaçak arama denetimlerine ilişkin Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne soru önergesi verdi.

Enerji Bakanı Fatih Dönmez'in yazılı olarak yanıtlaması istemi ile TBMM'ye soru önergesi veren Dede, 2013 yılında Van Gölü Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin (VEDAŞ) %100 oranındaki hisselerini satın alan Türkerler Holding'in elektrik sayaçlarını bağlantı direkleri üzerine aldığını ve uygulamanın Hakkari başta olmak üzere bölge illerine has bir uygulama olduğunu belirtti.

Sayaçların tüketicilerin kontrol alanlarından kaçırıldığını ve endekslerin takibinin imkânsız hale getirildiğini iddia eden Dede, kullanıcıları tüketim hareketlerini inceleyemediğini ve yüksek miktarda faturalarla karşı karşıya kaldığını söyledi.

VEDAŞ'ın Hakkâri ve ilçelerinde abonelere yapılan kayıp kaçak araması ve endeks okuma faaliyetleri çoğu zaman gece saatlerinde kolluk kuvveti desteğiyle yapıldığını savunan Dede, Enerji Bakanı Fatih Dönmez'e şu soruları yöneltti.

* Elektrik sayaçlarının bağlantı direkleri üzerine alınması hangi illerde uygulanmaktadır?

* Özel bir şirketin yaptığı söz konusu hukuk dışı uygulamalara karşı bir soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz?

* Elektrik Dağıtımı Ve Perakende Satışına İlişkin Hizmet Kalitesi Yönetmeliği; “Bildirimsiz elektrik kesintileri belirlenen sınır değerler aşıldığında, herhangi bir başvuruya gerek olmaksızın dağıtım şirketi kullanıcıya tazminat öder” hükmü karşısında başta Hakkâri ve ilçeleri olmak üzere; sık sık ve uzun süreli yaşanan elektrik kesintilerinden kaynaklı olarak VEDAŞ tarafından ödenmiş bir tazminat var mıdır?

* Kesintilerle beraber doğan tazminatın tüketicilerin faturalara yansıtılmasını sağlayacak bir yasal çalışma yapmayı düşünüyor musunuz? Faturalardaki orantısızlığı incelemeyi düşünüyor musunuz?

* Bölgede elektrik kesintilerinin yoğunluklu olarak yaşanmasının sebebi nedir? Bu kapsamda ilgili dağıtım şirketine karşı bir araştırma yapmayı düşünüyor musunuz?

* Kayıp kaçak taraması adı altında yapılan uygulamalarda ortaya çıkan zararların özel şirketten tazminine ilişkin yasal düzenleme yapacak mısınız?

* VEDAŞ'ın ticari kalite göstergeleri açısından yükümlü olduğu asgari performans standartlarını sağlaması noktasında bakanlığınızın bir çalışması olacak mı?


 • VEDAŞ,

 •     DİĞER SİYASET HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.