29 Mayıs 2020 Cuma | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun .:. Yüksekova Haber,Şemdinli,Çukurca,Hakkari
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

Kerkük'te şort yasağına tepki

13.05.2019 12:07

Ekim 2017'de merkezi hükümetin ve Haşdi Şabi'nin kontrolüne geçen Kerkük'te Ramazan boyunca erkeklerin şort giymesi yasaklandı. Hava sıcaklığının 30 derecenin üzerine çıktığı kentin yakın tarihinde bir ilk kez böyle bir karar alınmasına tepki var: Neden gidip yolsuzluk yapanları tutuklamıyorlar?

Irak'ta merkezi hükümetin kontrolüne geçen Kerkük kentinde, Ramazan ayı boyunca erkeklere şort giyme yasağı getirilmesi tepki çekti. Yaklaşık 20 erkek bu nedenle gözaltına alınırken, Ahmed Muhammed isimli Kerküklü kentte yakın tarihte benzeri görülmeyen yasağa karşı “Neden gidip yolsuzluk yapanları tutuklamıyorlar? Neden uyuşturucu satılan kafeteryaları kapatmıyorlar?” tepkisini gösterdi.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin bağımsızlık referandumu düzenlemesi sonrası merkezi hükümet ile Haşdi Şabi güçlerinin Ekim 2017'de kontrolü peşmergeden zorla aldığı Kerkük'teki yasak, 28 Nisan tarihli bir kararname ile getirildi. Kerkük Emniyet Müdürlüğü Basın Sorumlusu Afrasyav Kamil, yasağın Ramazan boyunca geceleri geçerli olacağını söyleyerek “Bu tarz giyimler, Irak toplumunun kültürüne aykırıdır” iddiasında bulundu. Kamil, kararın halktan gelen şikâyetler üzerine alındığını da savundu.

Açıklamaya göre, yasağın yürürlüğe girmesinden bu ya diz altından daha kısa şort giydikleri gerekçesiyle yaklaşık 20 genç gözaltına alındı. Kamil, gençlerin mahkemeye sevk edileceğini ve serbest bırakılmalarından önce Ramazan'da bir daha şort giymeyeceklerine dair bir belge imzalayacaklarını söyledi. Kamil, Anadolu Ajansı'na açıklamasında ise gençlere para cezası verileceğini de belirtti.

‘SANKİ TEK SORUNUMUZ BU!'

Yasak Kerkük'te tepkiyle karşılanmış durumda. Rudaw sitesine konuşan Muhammed Osman isimli bir genç, “Sanki Kerkük'ün şort giyenlerden başka sorunu yok” dedi. Ahmed Muhammed isimli genç ise “Neden gidip yolsuzluk yapanları tutuklamıyorlar? Neden uyuşturucu satılan kafeteryaları kapatmıyorlar?” tepkisini gösterdi.

Kerkük'te şu an hava sıcaklıkları gündüz 34, geceleri ise 20 derece civarında seyrediyor.

Şort yasağı ise kentin yakın tarihinde bir ilk teşkil ediyor. (Dış Haberler)


 • Kerkük, Şort, yasak,

 •     DİĞER DÜNYA HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.