12 Temmuz 2020 Pazar | Günün Haberleri | Künye | Reklam
Yüksekova Gündem .:. Gündemden Haberiniz Olsun .:. Yüksekova Haber,Şemdinli,Çukurca,Hakkari
GÜNCEL     YEREL     EKONOMİ     DÜNYA     SPOR     KÜLTÜR-SANAT     SİYASET     TEKNOLOJİ     SAĞLIK     EĞİTİM     YÜKSEKOVA DÜĞÜNLERİ    

Kürtlerden Esad'a çağrı

18.11.2019 14:40

Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu'ndan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a çağrı: En doğru olan şey birbirimizi kabul etmek, çözüm dilimizi geliştirmektir. Kuzey ve Doğu Suriye bölgesindeki bütün halkların kimliklerine ve haklarına sahip olması için üzerimize düşen görevleri yerine getirmeye hazırız.

Türkiye'nin harekâtının ardından Suriye'de Beşar Esad yönetimiyle Kürtler arasında başlayan karşılıklı mesajlar hız kesmiyor. Devlet Başkanı Esad'ın son olarak ABD'yi Şam'la Kürtler arasındaki bir anlaşmayı engellemeye çalışmakla suçlamasının ardından, Rojava'daki özerk Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu'ndan yanıt geldi. Yürütme Meclisi eşbaşkanları Abdulhamid El Mihbaş ve Berivan Halid, bir basın toplantısı düzenleyerek Şam yönetimine, “En doğru olan şey birbirimizi kabul etmek, çözüm dilimizi geliştirmektir” diye seslendi.

Rudaw'ın aktardığı açıklamaya göre Mihbaş, “Suriye devletine çağrımız var” diyerek, “Umarız Suriye devleti ve Esad, çözüm odaklı bir yaklaşım geliştirir. Kuzey ve Doğu Suriye halkları olarak hiçbir zaman Suriye topraklarını parçalamaya dönük bir amacımız olmadı. Suriye topraklarını parçaladığımıza dönük iddia ve söylemler gerçek değildir” ifadelerini kullandı. Mihbaş, “Suriye topraklarının parçalanmasının önüne geçenler biziz. Sekiz yıldır işgalci IŞİD/El Nusra çetelerine karşı Suriye topraklarını ve Suriye'nin birliğini savunduk” dedi.

“Bu zafer Suriye'deki bütün halklar için onur vericidir. Nasıl ki Suriye toprakları üzerinde hiçbir hesabımız yok ise hiç kimsenin de olmamalı ve Suriye sekiz yıl önceki gibi kalmalıdır” diye konuşan Mihbaş şöyle devam etti: “En doğru olan şey birbirimizi kabul etmek, çözüm dilimizi geliştirmektir. Kuzey ve Doğu Suriye bölgesindeki bütün halkların kimliklerine ve haklarına sahip olması için üzerimize düşen görevleri yerine getirmeye hazırız.”

ESAD NE DEDİ?

Esad geçtiğimiz hafta Rus basınına demecinde, Ankara'nın harekâtının ardından Şam'la Kürtler arasında, Rusya'nın da rol oynadığını belirttiği bir yakınlaşma başladığını, ABD'ninse bunu engellemeye başladığını söylemişti. Esad, “Meseleleri çözmek konusunda, çeşitli sebeplerden ötürü bazen ilerliyoruz, bazen birkaç adım geri gidiyoruz. Bu sebeplerden biri, ABD'nin Suriye'de aktif olan silahlı gruplara, hükümetle anlaşma yapmalarını engellemek için baskıda bulunması; ki bu bir sürpriz değil” diye konuşmuştu. Esad, ABD'nin Kürtlerle Suriye'deki diğer etnik gruplar arasında bir ayrışma yaratmaya çalıştığını savunarak, “Fakat diyaloğumuz sürüyor. Bu birliklerden bazılarının Amerikalılarla işbirliği yaptığını ve onlara rapor verdiğini bilmemize rağman, savaş boyunca da devam etti. Amerikalılar onlara silah ve para veriyor, açıklamalarını onlar için yazıyor ama bu, Kürtlerin vatansever olmadığı anlamına gelmiyor” demişti. (DIŞ HABERLER)


 • Çağrı, esad,

 •     DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
    1     2     3     4     5     6     7     8     9     10  
  Sitemizin Tasarımını Nasıl Buldunuz?
  Güncel
  Yerel
  Ekonomi
  Dünya
  Spor
  Kültür-Sanat
  Siyaset
  Teknoloji
  Sağlık
  Anasayfa
  Künye
  İletişim
  Reklam
  Facebook
  Twitter
  Sitene Ekle
  Yuksekovagundem.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz. Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Yüksekova Gündem sorumlu tutulamaz.